STSport

Tajlandia położona jest w południowo – wschodniej Azji na Półwyspie Indochińskim i Malajskim. Od wielu lat Tajlandia przyciąga całe rzesze turystów i jest najbardziej popularnym kierunkiem w tym rejonie świata. Każdemu prawdziwemu mężczyźnie Tajlandia kojarzy się z 3 rzeczami: sztuką walki zwana tajskim boksem, pięknymi dziewczynami z klubów go-go oraz nurkowaniem. O ile by uprawiać tajski boks lub rozkoszować się egzotycznymi dziewczynami nie trzeba już koniecznie jechać do Tajlandii, to po uroki podwodnego świata musimy się wybrać osobiście. Turyści licznie przybywają   tutaj nie tylko z powyższych powodów. Urlop w Tajlandii nie należy do szczególnie drogich, a jej mieszkańcy są niezwykle mili i uczynni oraz cały czas uśmiechnięci.

Najbardziej znanym regionem turystycznym Tajlandii jest wyspa Phuket. Nazywana przez wielu „Perłą Morza Andamańskiego” wyspa o kształcie łzy, jest największą z wysp i jedną z największych atrakcji turystycznych kraju. Phuket ma najlepszą infrastrukturę turystyczną i regularnie przyciąga tłumy turystów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Na dwudziestu kilku pięknych plażach znajduje się kilkaset hoteli i  ośrodków plażowych w różnej klasie, choć głównie tych z górnej i najwyższej półki. Plaże są dość ładne, zadbane i wysprzątane. Do tego mnóstwo tu barów, restauracji i zbyt drogich sklepów. To właśnie tutaj kręcono sceny do jednego z filmów o Jamesie Bondzie. Phuket słynie również z intensywnego życia nocnego.

Intensywny lazur morza zachęca by zanurzyć się w nim, tutaj łatwo zdecydować się na kurs nurkowania, by poczuć dreszczyk przygody nurkując w przeraźliwie przejrzystej wodzie wraz z kolorowymi gatunkami ryb, podziwiać cudowną rafę koralową. Tajlandia jest najpopularniejszym nurkowiskiem południowo-wschodniej Azji, nie trudno tu, więc znaleźć  centrum nurkowe oferujące kursy nurkowe, dzienne wypady oraz łodzie safaryjne na trzy-dniowe lub dłuższe wyprawy. Taka łódź safaryjna to jedyny sposób, by cieszyć się najpiękniejszymi miejscami nurkowymi, jakimi są np.Wyspy Similan czy jedno z najlepszych miejsc nurkowych, które oferuje spotkania z rekinami wielorybimi w przejrzystej wodzie: Richelieu Rock.

Wyspy Similan

Wyspy Similan oddalone są od wybrzeża Tajlandii o około 100 km. Są jednym z najlepszych miejsc nurkowych na Świecie. Ponieważ wyspy Similan to dwa różne środowiska położone w jednym miejscu, nurkowie będą mogli poznać ich niezwykłą różnorodność.  Wyspy to praktycznie szczyty dziewięciu gór granitowych wyłaniających się z dna oceanu, spowite w większości tropikalna dżunglą. Nazwa pochodzi od malezyjskiego słowa Sembilan oznaczającego dziewięć.  Dwie największe wyspy wchodzą w obszar paku narodowego.

Kreśląc linię z północy na południe obszar archipelagu dzielimy na dwa różniące się od siebie środowiska. Wschodnie wybrzeże to przepiękne plaże ze ścianami opadającymi na 30-40 metrów porośniętymi głównie przez twarde korale.  Tutaj nurkujemy głównie w lekkim prądzie pośród zdrowych ogrodów koralowych i ich mieszkańców W kilkunastu miejscach ogromne czapy korali spływają ku dnu ustępując miejsca miękkim koralom, Gorgoniom zamieszkałym przez drobne ryby, ślimaki i skorupiaki.  Tutaj nurkowanie nie nastręcza większych trudności. Nurkując wraz z partnerem każdy znajdzie ciekawe dla siebie miejsce.  Zachodnie wybrzeże oferuje nam mocniejsze prądy i silniejsze bicie serca, kiedy zobaczymy jak prądy omywają ogromne granitowe bloki – często większe niż domy.  Ogromne bloki, kolumny i głazy granitowe tworzą jaskinie, groty i tunele, wokół nich wirują potężne prądy. Granity porośnięte są tak gęsto i grubo przez miękkie korale, że trudno zobaczyć skałę, którą porastają.

Różnorodność rafowych gatunków ryb kłębiących się przy koralach oszołamia. Zobaczyć tu można chetoniki, kilka gatunków amphiprionów („nemo”), ustniczkowatych, helomonów oraz antiasów. W wodach wokół wyspy można spotkać węże, a w porze suchej- od października do maja- rekiny wielorybie i manty.

Wyspy nie są zamieszkałe, z wyjątkiem jednej, na której znajduje się dyrekcja parku.  Część lądowa również jest ciekawa: znajduje się tam wiele gatunków fauny i flory, w tym 27 gat. ssaków, 22 gadów i 4 gat. płazów.
Jednym z ulubionych przez nurków miejsc jest Elephant Head Rock, nazwany po formacji, która wyłania się na powierzchnię. Pod wodą masywny kamień i małe skałki tworzą coś na kształt labiryntu. Można tutaj zobaczyć piękne ślimaki, rzadkie kraby i młode rekiny rafowe white tip reef shark. Doświadczeni nurkowie mogą tu odbyć wspaniałe nocne nurkowanie.

Moje ulubione miejsca to Koh Bon i Richelieu Rock. Podczas wizyty na Similanach ciężko nie zobaczyć mant jak i rekinów leopardzich na Koh Bon. Koh Bon ma kształt spiczastego cypla, pod którego czubkiem przy wspaniałych ścianach pływają manty. Są one bardzo przyjacielskie, chętnie bawią się z nurkami. Najlepszy sposób na spotkanie z nimi to zawiśnięcie w toni na 10 metrach i czekanie.

Richelieu Rock
A jeśli chodzi o Richelieu Rock, to jest tylko jeden problem z tym miejscem- fotografom trudno się zdecydować, który obiektyw zabrać. Szerokokątny przyda się do rekinów wielorybich, mant i wspaniałych koralowych krajobrazów, makro pomoże nam uchwycić ornate ghost pipe fish, harlequin shrimp i koniki morskie. Richelieu Rock ma kształt podkowy, która wystaje nad powierzchnię i pokryta jest wspaniałymi miękkimi i twardymi koralami, anemonami i Gorgoniami. Jeżeli chcecie zobaczyć prawdziwą różnorodność gatunków, nie będziecie zawiedzeni. Przewodnicy znają każdy centymetr tego miejsca i pokazują wszystko, co chce się zobaczyć.

Większość rejsów na Similany składa się z 4 dni i 14 nurkowań. Transfer na przystań jest z reguły wliczony w cenę. Należy wybrać się na rejs, który obejmuje też te oddalone na północ miejsca- Koh Bon i Richelieu Rock. Jeżeli nie macie dużo czasu możecie wybrać się na krótszy rejs, ale nie przegapcie Richelieu Rock.

Na południe od Phuket
Udajcie się na południowy-zachód na wyspy Koh Lanta i Phi Phi, by odkryć również światowej klasy nurkowiska, które mogą spokojnie rywalizować z Similanami, a formacje z wapienia, które wystają z wody zapewniają niezapomniane wrażenia. Na samym szczycie listy są Hin Daeng (czerwona skała) i Hin Muang (fioletowa skała). Zrozumiecie skąd się wzięły nazwy jak tylko zobaczycie wspaniałe miękkie korale porastające skały.

Hin Daeng wyrasta z 60 metrów i wystaje ponad wodę. Hin Munag zaś oddalony o 150 metrów na północ pozostaje całkowicie zatopiony. Miejsce to jest znane głównie z rekinów wielorybich i mant, jednak nie pozwólcie, by przyćmiło to wspaniałe korale i morskie życie.

Można zobaczyć wiele rzadkich gatunków makro. Obie skały znajdują się na otwartym oceanie, z dala od lądu, mogą tu, więc występować silne prądy odpowiednie jedynie dla doświadczonych nurków. Duże łodzie potrzebują aż 4 godzin, by tam dotrzeć, jednak motorówce zajmie to najwyżej godzinę. Ceny są podobne, więc od was zależy, na co się zdecydujecie.

Koh Phi Phi, Koh Bida
Koh Phi Phi stało się sławne po zrealizowaniu filmu „Niebiańska Plaża” z Leonardo DiCaprio. To Maya Bay stanowiło tą rajską plażę i można dojrzeć jej piękno, jeśli przebijemy się przez setki łodzi i turystów. Najlepiej udać się do jaskini Wikingów oraz na Phalong Wall, co może zostać wynagrodzone spotkaniem z ławicą kalmarów oraz rekinami rafowymi.. Koh Bida składa się z dwóch małych skalistych wysp, Bida Nok i Bida Nai, które stanowią dom dla rekinów leopardzich, ośmiornic, cuttlefish, ghost pipe fish, koników morskich i wielu innych stworzeń. Koh Bida słynna jest właśnie z rekinów leopardzich. Są to najbardziej leniwe z rekinów, można więc spokojnie podejść do nich dosyć blisko.

Kiedy nurkować?

W Tajlandii można nurkować przez cały rok, chociaż w określonych porach warunki mogą być trochę gorsze. Generalnie zachodnie wybrzeże odwiedzać można od października do kwietnia, Zatoka Tajlandzka oferuje najlepsze warunki od kwietnia do października.  W związku z tym, w zależności od pory roku, w jakiej się wybieramy, należy wybrać odpowiednią część Tajlandii. Pamiętać jednak należy, że może się zdarzyć sytuacja, kiedy ze względu na warunki pogodowe nurkowanie zostanie odwołane. Powietrze jest zawsze ciepłe i wilgotne, nie należy, więc ze sobą zabierać długich rzeczy.
Temperatura wody wynosi z reguły ok. 29ºC, można, więc nurkować po prostu w krótkiej piance, chociaż część nurków będzie się czuła pewniej w pełnej piance. Tajlandia wystawiona jest na działanie prądów, więc mogą mieć one wpływ na nurkowanie. Widoczność na zachodnim wybrzeżu wynosi od 20 do 25 metrów.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.