STSport

To był fatalny rok dla polskiego boksu zawodowego, ale nie wszyscy pięściarze spiszą go na straty. Andrzej Fonfara, Krzysztof Głowacki, Mateusz Masternak, Maciej Sulęcki i Artur Szpilka rywalizują o miano pięściarza 2014 roku w Polsce.

artur szpilka fiodor łapin

Krzysztof Włodarczyk w walce z Grigorijem Drozdem stracił pas WBC, Paweł Kołodziej i Paweł Głażewski przynieśli sporo wstydu w walkach mistrzowskich. Pojedynki o tytuł przegrali też Mateusz Masternak (WBA Interim) i Andrzej Fonfara (WBC). Na emeryturę po dwóch porażkach z rzędu przeszedł Tomasz Adamek.

Z tej wyliczanki wyłania się obraz nędzy i rozpaczy, ale nie wszyscy polscy pięściarze spiszą ten rok na straty. Wybraliśmy pięciu zawodników, którzy w większym lub mniejszym stopniu mogą być zadowoleni ze swoich dokonań w mijającym roku. Z tej piątki możecie wybrać pięściarza roku 2014 w Polsce.

Kandydaci do miana pięściarza 2014 roku w Polsce:

Andrzej Fonfara: zrobił sobie świetną reklamę w przegranym pojedynku o pas WBC z Adonisem Stevensonem. Przed walką w Montrrealu eksperci licytowali się, w której rundzie „Superman” zakończy zabawę, a po pojedynku czerwienili się ze wstydu, bo Fonfara przetrwał cały dystans i był bliski sprawienia sensacji. „Polski Książę” w pierwszej części walki był dwa razy na deskach, ale pokazał charakter i nie dał się wyliczyć. Mało tego, w 9. odsłonie Polak trafił mocno prawym prostym i miał mistrza świata na deskach. Fonfara przegrał na punkty, ale pozostawił po sobie bardzo dobre wrażenie. Gorzej wypadł w drugiej tegorocznej walce z Doudou Ngumbu, ale wygrał jednomyślną decyzją sędziów i tylko to się liczy.

Walki w 2014 roku:

24.04 Adonis Stevenson – przegrana na punkty

1.11 Doudou Ngumbu – wygrana na punkty

Krzysztof Głowacki: długo zmagał się z kontuzją lewego łokcia i dlatego w tym roku stoczył tylko dwa pojedynki. Wygrał na punkty z Ismailem Abdoulem i pokonał przez KO w piątej rundzie Thierry’ego Karla. Tegoroczni rywale „Główki” nie byli zbyt wymagający, ale dzięki tym zwycięstwom zapewnił sobie udział w eliminatorze do walki o pas mistrza świata z Marco Huckiem. Głowackiego od pojedynku o pas WBO dzielą już tylko dwie walki. 31 stycznia powalczy w Toruniu z Nuri Seferim. Na zwycięzcę tej konfrontacji czeka Tony Bellew. A później w kolejce stoi już sam Marco Huck.

Walki w 2014 roku:

28.06 Ismail Abdoul – wygrana na punkty

18.10 Thierry Karl – wygrana przez TKO w piątej rundzie

Mateusz Masternak: w tym roku był najbardziej zapracowanym pięściarzem ze wszystkich nominowanych. Stoczył pięć walk, ale najważniejszą z Yourim Kalengą o pas WBA Interim niestety przegrał. Po pojedynku z Francuzem wielu ekspertów i kibiców postawiło na nim krzyżyk, ale „Master” nie załamał rąk i wrócił do gry. Najpierw w ładnym stylu pokonał w walce na przetarcie Bena Nsafoaha, a później pojechał do jaskini lwa na pojedynek z Mormeckiem. To była walka o być albo nie być dla Masternaka, bo kolejna porażka eliminowała go z gry o duże stawki. Wytrzymał jednak presję i w ładnym stylu odprawił byłego mistrza świata.

Walki w 2014 roku:

1.02 Sandro Siproszwili – wygrana przez KO w czwartej rundzie

12.04 Stjepan Vugdelija – wygrana na punkty

21.06 Youri Kalenga – przegrana na punkty

27.09 Ben Nsafoah – wygrana przez RTD (techniczna decyzja sędziów) w czwartej rundzie

5.12 Jean Mormeck – wygrana na punkty

Maciej Sulęcki: w tym roku trzy razy meldował się między linami, ale tak naprawdę do walki z Grzegorzem Proksą był wielką niewiadomą. Jednak podczas gali Polsat Boxing Night zdał bokserską maturę na piątkę i pokazał, że drzemie w nim spory potencjał. Oprócz Proksy w tym roku odprawił z kwitkiem dwóch solidnych rywali – Howarda Cospolite i Nicolasa Diona.

Walki w 2014 roku:

1.03 Howard Cospolite – wygrana na punkty

10.05 Nicolas Dion – wygrana na punkty

8.11 Grzegorz Proksa – wygrana przez TKO w siódmej rundzie

Artur Szpilka: rok rozpoczął od porażki z Bryantem Jenningsem. Bardzo rwał się do tego pojedynku, ale w USA otrzymał lekcję pokory. Przegrał przez TKO w 10. rundzie i do kraju wrócił z podkulonym ogonem. Jednak po porażce z Amerykaninem nie myślał o żadnych walkach na przetarcie, tylko rzucił wyzwanie Tomaszowi Adamkowi. Jego promotorzy nie chcieli tego pojedynku, ale Szpilka postawił na swoim i 8 listopada skrzyżował rękawice z „Góralem”. Przez wielu ekspertów był skazywany na porażkę, ale w Krakowie „Szpila” pokazał się z bardzo dobrej strony i wysłał na emeryturę Adamka. Dziś jest, obok Mariusza Wacha, wizytówką polskiej wagi ciężkiej.

Walki w 2014 roku:

25.01 Bryant Jennings – przegrana przez TKO w dziesiątej rundzie

8.11 Tomasz Adamek – wygrana na punkty

Tutaj możesz zagłosować na pięściarza 2014 roku w Polsce

źrołdo: pogongu.wordpress.com

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.