STSport

Były zawodnik federacji UFC, absolwent Akademii Marynarki Wojennej i Akademii Wychowania Fizycznego Piotr „Płetwal” Hallmann będzie trenował weteranów podczas trzeciej odsłony „Projektu Wojownik”. Tym razem misjonarze spotkają się 10 i 11 lipca w Gdyni.

Gdańszczanin na co dzień trenuje w Trójmieście. Przygodę ze sportami walki rozpoczął od treningów karate i capoeiry. Niemniej jednak największe sukcesy i wygrane odnosił w Mieszanych Sztukach Walki. Podczas kontraktu z największą na świecie federacją Ultimate Fighthing Championship 2-krotnie swoimi walkami zdobył najlepszy występ gali, raz najlepsze poddanie wieczoru. Zdobywca tytułów mistrzowskich wagi lekkiej federacji WFC i Celtic Gladiator. Przez 2 lata ćwiczył pod okiem Roberto Flamingo, trenera z którym legenda UFC Alistair Overeem zdobył tytuł mistrza K-1 i Strikeforce. Trenował w wielu najlepszych klubach w Stanach Zjednoczonych i Tajlandii. Jest oficerem rezerwy Wojska Polskiego, a dziś rozpoczyna służbę w Policji.

Kiedy otrzymał propozycję wsparcia Projektu Wojownik bez zastanowienia odparł, że chce się przyłączyć. – Żołnierzem jest się całe życie. Jestem pełen podziwu i szacunku dla moich kolegów, którzy walczyli poza granicami kraju. To wyjątkowi ludzie, którzy niejednokrotnie poświęcili swoje życie i zdrowie dla Polski.- opowiada Hallmann. – Jestem zaszczycony, że będę mógł w jakiś sposób im pomóc, podzielić się swoją wiedzą i spędzić wspólny czas z weteranami. To również wielkie doświadczenie dla mnie – zaznacza zawodnik.

W zajęciach, które odbędą się w Akademii Marynarki Wojennej weźmie udział kilkudziesięciu weteranów misji poza granicami kraju oraz instruktorzy sportów walki z jednostek wojskowych Sił Zbrojnych RP. Podobnie jak podczas poprzednich edycji wspierać ćwiczących będzie trener i zawodnik MMA ppor. Filip Bątkowski z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

***

Celem „Projektu Wojownik” jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. „Projekt Wojownik” polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Zajęcia będą polegały na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) oraz mistrzowie innych federacji. Szkoleni dowiedzą się także o sporcie jako metodzie radzenia sobie ze stresem, o prawidłowym żywieniu w sporcie oraz będą mogli porozmawiać z przedstawicielami Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa.

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Projekt zawita do dużych garnizonów: Warszawa, Giżycko, Gdynia, Szczecin, Świętoszów, Łask, Rzeszów oraz Kraków gdzie będą zaproszeni do udziału weterani z najbliższych jednostek wojskowych.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.

Informacja prasowa

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.