STSport

Jak podała dzisiaj redakcja portalu bokser.org BDB (BUND DEUTSCHER BERUFSBOXER) po badaniach próbek A i B wykryła w organizmie Mariusza Wacha (27-1, 15 KO) 16β-hydroxystanozolol potocznie nazywany winstrolem. Steryd ten redukuje tkankę tłuszczową, utwardza muskulaturę. Stosowany podczas diety zapobiega utracie siły i masy mięśniowej.

Mariusz Wach

Mariusz Wach

Mariusz Wach zaraz po ujawnieniu afery w jednym z wywiadów powiedział –Nie brałem żadnych sterydów przed walką z Kliczką.Jestem totalnie rozbity, czekam na dalszy rozwój wypadków w tej sprawie .

W kolejnym wywiadzie polski bokser usiłował zrzucić winę na swojego trenera Juana De Leona, który miał mu załatwiać odżywki sprowadzane z USA. Wach zasugerował, iż w tych suplementach mogły znajdować się sterydy anaboliczne.

-To były odżywki podawane w formie tabletek do połykania lub rozpuszczania w wodzie. Witaminy, minerały. Sprowadzał je trener Juan De Leon i mi je dawkował – powiedział „Wiking” w wywiadzie dla Przeglądu Sportowego.

Jedno jest pewne, a mianowicie to, że Mariusz Wach okłamał wszystkich. Zabrakło mu odwagi cywilnej,aby przyznać się do stosowania dopingu przed walką. Najpierw kategorycznie zaprzeczał, że cokolwiek brał, aby potem w innym wywiadzie winę zrzucać na trenera.

Tymczasem steryd anaboliczny Stanazolol, który wykryto u Wacha ma wyjątkowo krótki okres wydalania iniekcji wynoszący 1-2 dni. Przyjmowany zaś w tabletkach wydala się z organizmu jeszcze szybciej. Wynika więc z tego, że Mariusz Wach musiał przyjąć dawkę sterydu anabolicznego najpóźniej na dzień lub dwa przed walką lub ewentualnie w dniu walki. Tłumaczenie tego typu, iż mógł zażyć odżywkę zanieczyszczoną winstrolem jest również mało wiarygodne, gdyż nieuczciwi producenci suplementów swoje odżywki wzbogacają raczej nandrolonem. Co ciekawe, we wszystkich próbkach analizowanych  przez laboratoria akredytowane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl), wskaźnik nandrolonu mieścił się w granicach 0,24 . 0,28% , jednak systematycznie wzrastała liczba próbek z nandrolonem w grupie pozytywnych przypadków dotyczących tylko steroidów anaboliczno-androgennych do ponad 30% . Inne środki dodawane do suplementów to  efedryna, pseudoefedryna i testosteron. Tych środków jednak nie wykryto w organizmie Mariusza Wacha.

Wniosek zatem nasuwa się tylko jeden, a mianowicie taki,że Wach przyjął sterydy anaboliczne z pełną świadomością, na krótki okres przed samą walką, w związku z czym organizm nie zdążył tego wydalić. Żadne tłumaczenia tego typu: „nie brałem, nie wiedziałem, ktoś mi podał zanieczyszczone odżywki” nie są w żaden sposób wiarygodne.

Mariusz Wach został zdyskwalifikowany za doping na 8 miesięcy(od 11 listopada do 11 lipca). Dodatkowo musi też zapłacić 10 tysięcy euro kary.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.