STSport

Przez wiele lat podziwialiśmy Mariusza Pudzianowskiego zmagającego się z ekstremalnymi ciężarami na zawodach Strong Man. Obciążenia, które podnosił „Dominator” przyprawiały ludzi o zawrót głowy. To jednak nic w porównaniu z tym, co wyczynia Żuk Gnojowy z gatunku Onthophagus taurus.

Ten owadzi strongman jak wyliczono w laboratorium podnosi ciężary nawet o 1141-krotnie większy od swojej wagi. Porównując siłę żuka do siły przeciętnego człowieka o wadze 70kg dochodzimy do konkluzji, że gdyby człowiek był podobnie silny to unosiłby nad głowę na specjalnie zbudowanej platformie ciężar równy wadze stu koni hodowlanych. Jest to oczywiście nieosiągalne. Żuk gnojowy zawdzięcza swoją niezwykłą siłę zmaganiom zapaśniczym, jakie musi toczyć o samicę.Walki odbywają się przeważnie w norkach, gdzie samica ma później składać jaja. Po ciężkich pojedynkach w norce wraz ze samicą zostaje tylko najsilniejszy żuk, który wcześniej, dzięki swej sile powyrzucał z legowiska swoich rywali.

Żuk gnojowy osiąga wielkość 14-25 mm długości. Żywi się odchodami zwierząt z których toczy kulki, które docelowo lądują w jego norce.

Kulka gnoju wykorzystywana jest później przez samicę do złożenia jaj. Oprócz kału rarytasem dla tego owada butwiejące liście i stare grzyby.

Żuk jest owadem bardzo pożytecznym, gdyż oczyszcza środowisko ze zwierzęcych odchodów i dlatego pełniąc tak ważną rolę w naszym ekosystemie jest pod permanentną ochroną. Niepokój budzi jednak fakt, że żuki są celowo zabijane w lasach, gdyż większość ludzi nieposiadającej nawet elementarnej wiedzy na temat owadów myli je z karaluchami, bądź uważa je za całkowicie bezużyteczne.

Categories: Polecamy 0 like

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.