STSport

Legendy Kung Fu – Jackie Chan i Bruce Lee grały ze sobą w dwóch filmach.
Jackie Chan urodził się w 1954 roku. Kung Fu trenował od najmłodszych lat. Uczęszczał do Chinese Opera Institute, gdzie uczył się studiował sztuk walki, akrobacji i gry teatralnej. Treningi trwały nawet po kilkanaście godzin dziennie. W chińskiej operze poznał Sammo Hunga i Yuena Biao, z którymi występował potem w filmach.

Jackie Chan po zakończeniu nauki w COI, cały czas sukcesywnie kontynuowal treningi sztuki walki, poznawał style północne i południowe min. Taiji Quan, Bagua Pai, Ving Tsun Kuen, Chow Gar, Huo Long Pai (styl płonącego smoka), Wu Hai Pai (styl pięciu tygrysów), Hou Quan (styl małpy), Didang Quan, Choy Lee Fut, Tang Lang Pai (styl modlącej się modliszki), Zui Quan (pięść pijanego). Style północne koncentrowały się na kopnięciach, a południowe na technikach ręcznych. Oprócz Kung Fu trenował także Hapkido, Karate i boks.
Jackie Chan zagrał w kilkudziesięciu filmach dotyczących sztuk walki, często te role miały jednak komediowy charakter.
Nie wiele osób o tym wie, ale Jackie Chan wystapił w dwóch filmach z Brucem Lee. W 1972 roku nawiązał współpracę z Lee i wystąpił, jako kaskader i statysta kolejno w „Fist of Fury” (Wściekła pięść) i „Enter the Dragon” (Wejście Smoka).

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.