STSport

21 kwietnia 2020 roku z powodu komplikacji spowodowanych przez Covid-19 (Koronawirus) zmarł legendarny mistrz Karate Shotokan Teruyuki Okazaki, który był założycielem i głównym instruktorem Międzynarodowej Federacji Karate Shotokan (ISKF). Razem z ojcem Karate Gichinem Funakoshi i Masatoshim Nakayamą, stworzył program szkolenia instruktorów Japońskiego Stowarzyszenia Karate.

Okazaki urodził się w prefekturze Fukuoka w Japonii. Jako młody człowiek trenował judo, kendo i aikido. W 1948 roku, w wieku szesnastu lat, wstąpił na Uniwersytet Takushoku, gdzi erozpoczął trening karate pod kierunkiem legendy Karate Gichina Funakoshi, a także jego ucznia Masatoshi Nakayama.
W 1061 roku, aby rozszerzać Karate Shotokan na arenie międzynarodowej, zgodnie z wytycznymi Nakayamy, Okazaki przybył do Stanów Zjednoczonych, gdzie otworzył dojo w Filadelfii w Pensylwanii i tam osiedlił się na stałe.
W 1977 r. Okazaki założył Międzynarodową Federację Karate Shotokan – ISKF.
Podczas kanadyjskich krajowych mistrzostw ISKF w Toronto w Kanadzie w październiku 2007 r. komitet techniczny ISKF ogłosił nominację Teruyuki Okazaki na 10 dan Shotokan, najwyższego rangą mistrza karate w ISKF.

Comments are closed.