STSport

Wywiad ze strongmanem Kamilem Bazelakiem na temat gali MMA Attack, walki Marcina Najmana z Hardcorowym Koksem, a także pojedynków Krzysztofa Jotko i Damiana Grabowskiego. Popularny Vanderlei porównuje  federacje KSW i MMA Attack i mówi o szansach Mameda Chalidowa w UFC…
Zapraszamy do lektury!

Witaj Kamilu.
24 kwietnia odbyła się już druga gala MMA ATTACK. Jak oceniasz pierwszą walkę wieczoru czyli Najman vs Burneika i co twoim zdaniem zawiodło od strony Marcina ?

Na pewno zawiodła taktyka przygotowana przez jego trenera. Marcin Najman powinien bardziej ofensywnie walczyć. Brakowało lewego prostego, ataku kombinacjami. Po każdej udanej akcji powinien odskakiwać, tych akcji jednak brakowało, a Marcin całą walkę uciekał. Nie można wygrać walki walcząc na wstecznym biegu. Sam też coś wiem na ten temat, gdyż przy mojej ostatniej walce skakałem jak pchła na wybiegu i koniec końców rozwaliłem sobie kolano. To była również zła taktyka.

W internecie na bieżąco pojawiały się fragmenty z przygotowań Najmana. Jakie masz zdanie na ich temat?

Trener robił sobie reklamę (śmiech)…A tak na poważnie przed walką z Robertem Burneiką zaproponowałem Marcinowi Najmanowi wspólne treningi i sparingi. Chciałem w walce sparingowej imitować „Hardcorowego Koksa” i atakować go z pełnym impetem. Przypuszczałem, że tak właśnie będzie walczył Litwin. Marcin początkowo zgodził się, jak się jednak okazało w przyszłości nie spotkaliśmy się nawet na jednym sparingu, gdyż Marcin znalazł sobie trenera w Warszawie. Z pełnym szacunkiem dla Mirka Oknińskiego dla jego umiejętności i wiedzy, ale wiedziałem, że nie przygotuje on odpowiednio Marcina do tej walki. Nie wiele osób o tym wie, ale również trenowałem z Mirosławem Oknińskim przez półtora roku. Przyjeżdżał do mnie indywidualnie na treningi. Później ja jeździłem do niego do Warszawy. Zauważyłem jednak, że w pewnym momencie przestałem się rozwijać. Mirek zatrzymał mnie na pewnym etapie nauki i nie uczył niczego nowego. Było podobnie jak z Pudzianem. Stałem w miejscu i tysiące razy robiłem tylko wynoszenia czy obalenia. Walczyłem za bardzo fizycznie, co zabierało mi sporo sił na co zwrócił mi kiedyś uwagę na jednym z treningów Mamed Chalidow pokazując bardziej techniczne obalenia. Potem zacząłem trenować technikę z innymi ludźmi i myślę, że wyszło mi to na dobre. Dysponuję obecnie znacznie większym arsenałem technik walki w parterze niż  w okresie kiedy trenowałem z Mirkiem Oknińskim. Szanuję go jako trenera, jednakże Marcina Najmana nie przygotował on odpowiednio pod kątem Burneiki. Żałuję, że Marcin mnie nie posłuchał…być może ta walka na MMA Attack 2 wyglądałaby wtedy inaczej.

Coraz częściej eksperci nazywają KSW europejskim Pride. Można zatem powiedzieć że MMA ATTACK to europejskie UFC ?

Trafne porównanie. Faktycznie KSW kojarzy się z Pridem z uwagi na oprawę imprezy i walki toczone na ringu. MMA Attack ma inną formułę organizacji imprezy i podobnie jak w UFC  walki toczone są tam w octagonie

Krzysztof Jotko wygrał , jednak większa część kibiców uważa że przegrał. Jakie jest twoja stanowisko ?

Uważam, że wygrał. Bardzo wymęczył to zwycięstwo, ale był lepszy.

Kamil Bazelak podczas treningu bicepsów z 45kg sztangielką

Kamil Bazelak podczas treningu bicepsów z 45kg sztangielką

Wracając do Roberta. Przyjąłbyś propozycję walki z nim?

Z całą pewnością tak. Nie ukrywam, że taki przeciwnik jak Hardcorowy Koksu byłby dla mnie idealny. Podobny wzrost, waga, siła. Myślę, że byłaby to ciekawa walka. Dwóch silnych facetów w bezkompromisowej walce.

Robert Burneika pokazał, że mimo braku umiejętności ma wielkie serce do walki. I to  w nim szanuje. Widać, że ma silną psychikę. To pewnie dzięki temu, że walczył nieraz na ulicy jako bramkarz. Takie doświadczenia też procentują.

Muszę przyznać jednak, że nie rozumiem w jakim celu oszukiwał kibiców nacinając sobie koszulkę. Bał się, że przed kamerami jej nie rozerwie? Z ciekawości porwałem trzy koszulki przed lustrem i myślę, że skoro Burneika deklaruje, że jest tak silny to nie powinno mu to sprawić żadnego problemu. Jeżeli nie potrafi tego zrobić z chęcią udzielę mu „korepetycji”. Przy okazji pokażę mu jak się rozrywa książki telefoniczne. Może ta sztuczka przyda mu się przy kolejnej walce (śmiech)

Poza tym niepotrzebna była ta „ściema”, że do walki z Marcinem Najmanem nic nie trenował. To co mówi upokarza przecież jego rywala w oczach opinii publicznej. Burneika był lepszy, miał mądrzejszy plan na walkę i tyle. Po walce powinni sobie uścisnąć ręce i pogadać jak człowiek z człowiekiem, a nie wbijać sobie szpile w plecy.

                                                                                                    (fot. mmanews.pl)

Myślisz że jeśli MMA ATTACK będzie dalej się w tym tempie rozwijać, to dorówna poziomowi KSW ?

Myślę, że są to dwie różne imprezy, które mogą funkcjonować obok siebie niezależnie. W USA jest UFC i Bellator,a w Polsce będzie to KSW i MMA Attack.

Na ostatniej gali KSW Mamed Khalidov wyraził chęć startów w UFC. Krzysztof Soszyński uważa
że Mamed jest gotowy i może być światowym numerem jeden. Zgadzasz się z opinią Krzyśka?

Zgadzam się w 100%. Przecież człowiek żyje tylko raz, a przed Mamedem stoi życiowa szansa zostania najlepszym zawodnikiem świata. Jest w szczytowej formie i powinien się bić z najlepszymi. Myślę, że błędem byłoby rywalizowanie z zawodnikami tego typu jak Rodney Wallace. Nie ma sensu rozmieniania się więcej na drobne. Trzeba bić się z najlepszymi, to jedyna droga, aby osiągnąć cel jakim jest mistrzostwo świata. Jeśli nie wyjdzie Mamed wróci do KSW i dalej będzie spektakularnie rozbijał swoich rywali, aż do momentu przejścia na emeryturę.A jeżeli wyjdzie? Będziemy mieli polskiego mistrza świata w wadze średniej w federacji UFC.

Na koniec chciałbym Cię zapytać o pojedynek naszego polskiego mistrza wagi ciężkiej, czyli Damiana Grabowskiego.
Oglądanie walk Damiana Grabowskiego to przyjemność. „Polish Pitbull” prezentuje kwintesencję prawdziwego MMA. Według mnie oprócz Mameda Chalidowa to najlepszy polski fighter, którego miejsce jest również w UFC.

Jeśli chcesz kogoś np. pozdrowić to teraz jest czas dla Ciebie

Pozdrawiam wszystkich fanów i antyfanów,a także stałych czytelników portalu STSPORT

Dziękuje za rozmowę i życzę samych sukcesów

Dziękuję również

Rozmawiał : Maciej Adamski

Categories: MMA, Polecamy 0 like

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.