STSport

W ciągu całej swojej kariery Hatsu Hioki ani razu nie przegrał przed czasem. Dodatkowo, niemal każda porażka przez decyzję była kontrowersyjna. Nie inaczej było na gali UFC on Fox 6, gdzie były mistrz Shooto i Sengoku zmierzył się z Amerykaninem, Clayem Guidą.

Hatsu Hioki

Hatsu Hioki

W pierwszej rundzie Hioki dominował w stójce. Na dwie minut przed końcem Guida postanowił obalić. Hioki szybko wstał, a Guida ponownie obalił, ale Japończyk znów wrócił do stójki. W drugiej odsłonie Guida spędził prawie całą rundę będąc w dominującej pozycji, ale to Hioki był bardziej aktywny, ciągle polując na poddanie. W końcówce walka została podniesiona do stójki, a tam Japończyk trafił bardzo ładnym wysokim kopnięciem. Tylko w 3 rundzie Guida był ewidentnie mocniejszą stroną. Mimo tego sędziowie punktowali następująco: 29-28 Hioki, 30-27 Guida i 29-28 Guida. Wśród fanów zawrzało. Wielu uważało, że Hioki powinien wygrać, ponieważ był bardziej aktywny, zadawał obrażenia, a Guida ograniczał się jedynie do obaleń i trzymania pozycji. Sam Japończyk postanowił zabrać głos w tej sprawie:

Choć wydaje mi się, że zadałem więcej ciosów, to rozumiem tę przegraną, ponieważ wiem, że bycie w dominującej pozycji znaczy wiele dla sędziów. Byłoby super, gdyby mnie wsparli, ale raz jeszcze mówię, ja rozumiem jak działają zasady i nie będę narzekał. Guida wygrał ten pojedynek sprawiedliwie.

Co ciekawe, sam Dana White napisał na Twitterze, że Hioki powinien wygrać.

Interesującym faktem jest też to, że wielu Azjatów w trakcie swoich walk w UFC, WEC i Strikeforce natrafiło na krzywdzące decyzje. Przykładem może być Mizuto Hirota, który przegrał z Patem Healym, choć w dwóch rundach był nieco lepszy od swojego przeciwnika. Oprócz tego do grona zaliczyć można Chang Sung Junga, który w debiutanckiej walce w WEC zdominował Leonardo Garcię, a mimo tego przegrał przez decyzję.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.