STSport

Gerard Gordeau jest holenderską legendą sportów walki. Urodził się 1959 roku w Hadze, gdzie nadal mieszka. Gordeau jest prezydentem organizacji International Budokai. Ma 9 Dan w Kyokushin i tytuł Kancho.

Gerard Gordeau był 8-krotnym mistrzem Holandii w Kyokushin. W 1979 roku w drużynowych Mistrzostwach Świata w Kyokushin był pierwszy. W 1991 roku został najpierw mistrzem Europy w Savate, a potem oficjalnym mistrzem świata w wadze ciężkiej. W 1994 roku zajął również pierwsze miejsce w Mistrzostwach. Świata w Seidō-kaikan. W 1993 roku był finalistą podczas historycznej gali UFC1. Znokautował wtedy kopnięciem w głowę w 1 rundzie, po 26 sekundach walki – Teila Tuli. Tuli stracił w tej walce trzy zęby, z których dwa utkwiły w nodze Gordeau. Lekarze nie zdecydowali się ich wyciągać podczas gali i Holender musiał kolejne dwie walki stoczyć z zębami Tuliego wbitymi w swoją stopę. Kolejną walkę z Kevinem Rosier zwyciężył w 59 sekund. W walce finałowej uległ dopiero legendarnemu Royce Gracie.
Gerard Gordeau walczył w formule MMA i wrestlingu, aż do 1999 roku. Ostatnią walkę stoczył z Kazunari Murakami (5-5) na gali UFO w Yokohamie, podczas, której wraz ze swoim przeciwnikiem zostali zdyskwalifikowani.
Dzisiaj Gerard Gordeau prowadzi organizację International Budokai i co roku organizuje otwarte Mistrzostwa Europy w Kumite. Holender ma swoim dorobku stworzenie formuły Pro Karate – zawodowego Karate, w którym toczy się walki na zasadach Kumite i Shidokan Rules. Mistrzem Świata Pro Karate jest jego najlepszy uczeń Cem Senol, który prowadzi Dojo Osaka w Katwijk. Walki w tej formule toczone były w Holandii, Japonii i w Polsce. Polskimi pretendentami do tytułu mistrzowskiego w formule Pro Karate byli Sensei Kamil Bazelak i Sensei Damian Laszuk. Obydwaj musieli jednak uznać wyższość holenderskiego wojownika.
Uczniowie Gerarda Gordeau walczą na całym świecie min. w Japonii. Jeden z jego podopiecznych Floris Hoek jest aktualnym zawodowym mistrzem organizacji WLC w formule K-1. Tytuł odebrał byłemu mistrzowi WLC i mistrzowi świata Muay Thai Sebastianowi Kartasińskiemu.
Gerard Gordeau ma swoje Honbu w Dojo Kamakura, które jest swoistym muzeum sztuk walki i pamiątek związanych z Kyokushin, min. zobaczyć możemy tak certyfikaty od Masustatsu Oyamy, rękawice Maedy, liczne zdjęcia i pamiątki z Japonii, pierwsze plakaty UFC.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.