STSport

Sebastiaan Bas Rutten był bez wątpienia jednym z najlepszych zawodników MMA na świecie. Urodził się 24 lutego 1965 roku w Tilburgu w południowej Holandii. Swoją przygodę ze sportami walki rozpoczął od treningów karate Kyokushin, w którym dzisiaj ma 5 Dan. Jednocześnie wraz z treningami karate uprawiał koreańską sztukę walki Tae-kwon-do, a od 20 roku życia Muay Thai.

Na początku lat 90 zaczął trenować Submission fighting, czyli „zapasy wykończeniowe”. W swojej karierze trzykrotnie był mistrzem japońskiej organizacji Pancrase Hybrid Wrestling( pancrase) i mistrzem UFC.
W MMA stoczył 33 walki z czego 4 przegrał i zanotował jeden remis. Na galach Pancrase pokonali go: Masakatsu Funaki, Frank Shamrock i dwukrotnie Ken Shamrock. W walce rewanżowej w 1995 roku Bas Rutten pokonał Franka Shamrocka nigdy jednak nie zrewanżował się za przegrane jego bratu Kenowi.

W latach 1995 -2006 El Guapo nie przegrał żadnej walki odnotowując 21 zwycięstw i ustanawiając rekord świata niemal 11 lat bez porażki. Nie przebił go nawet Fedor Emelianenko, który niepokonany był przez 9 lat. W swojej karierze Holender ma rozkładzie takie sławy jak: Vernon White, Maurice Smith, Guy Mezger, Kengo Watanabe, Kevin Randleman czy Ruben Villareal.

Bas Rutten obecnie mieszka w Westlake Village w Kalifornii wraz z żoną i dwiema córkami. Na co dzień prowadzi programy telewizyjne Inside MMA i Punk Payback.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.