STSport

W Budapeszcie trwają Mistrzostwa Świata Weteranów w zapasach. W środę 19 września, reprezentant naszego regionu Andrzej Wroński zdobył złoty medal w stylu klasycznym.

Wroński to najbardziej utytułowany zawodnik w historii polskich Zapasów, jedyny dwukrotny mistrz olimpijski i jeden z trzech takich w sportach walki w ogóle (pozostali to Kulej w Boksie i Legień w Judo). Wychowanek klubu Morena z Żukowa pierwszy złoty medal olimpijski zdobył w Seulu w 1988 roku. Powtórzył ten wyczyn osiem lat później w Atlancie. Zdobywał też złote medale Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Po raz ostatni w 2004 roku.

Od września 2008 roku Andrzej Wroński prowadzi treningi zapasów w klubie Brazylijskiego Jiu-jitsu i Mixed Martial Arts Akademia Sarmatia w Gdańsku. Reaktywował też żukowską Morenę. W 2010 międzynarodowy związek zapaśniczy FILA (Federation Internationale des Luttes Associees – Międzynarodowa Federacja Związków Zapaśniczych – dop. red) uhonorował Andrzeja Wrońskiego jako jedynego Polaka miejscem w Galerii Sław. Wcześniej był wybierany min Sportowcem Roku w plebiscycie Przeglądu Sportowego.

Jesienią 2008 roku na gali MMA z cyklu Bałtycki Sztorm w Sopocie odbyła się uroczystość pożegnania Wrońskiego jako zawodnika. Jak się okazało nie na długo. W 2011 roku „Kaszubski Tur” zdecydował się na start w Mistrzostwach Świata Weteranów w Raciborzu, gdzie zdobył złoty medal. W tym roku powtórzył ten sukces pokonując na Węgrzech kolejno Petera Rebschera z Niemiec, Ukraińca Lwa Woronina i innego Polaka, Jacka Jaracza. Wcześniej w sierpniu przebywał w USA, gdzie dawał lekcje zapasów przygotowującemu się do przedstawienia prowrestlerskiego Andrzejowi Gołocie.

tekst: Akademia Sarmatia

fot. zbiory prywatne Andrzeja Wrońskiego

źródło: gdansktown.pl

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.