Richard Norton, australijski mistrz sztuk walki, aktor i koordynator scen walki, zmarł 28 marca 2025 roku w Melbourne w wieku 75 lat. Jego żona, Judy Green, potwierdziła tę informację w emocjonalnym wpisie na Instagramie, wyrażając swój głęboki smutek i żal. Przyczyna śmierci Nortona nie została podana do publicznej wiadomości.
Richard Norton rozpoczął swoją przygodę ze sztukami walki od judo, które trenował już jako dwunastolatek. Później skupił się na karate, osiągając mistrzowski poziom w stylu Gōjū-ryū pod okiem Tino Ceberano. To właśnie pod jego wpływem Norton związał się z australijskim systemem Zen Do Kai Karate, w którym uzyskał 8. dan i odegrał znaczącą rolę w jego rozwoju oraz promocji. Styl Zen Do Kai, łączący tradycyjne techniki karate z nowoczesnymi formami walki, doskonale odpowiadał jego wszechstronnemu podejściu do sztuk walki, które obejmowało także kickboxing, ju-jitsu i aikido.
Richard Norton pracował jako ochroniarz dla wielu znanych artystów, takich jak ABBA, David Bowie czy Fleetwood Mac. Jego kariera filmowa rozpoczęła się od roli w filmie „The Octagon” z 1980 roku u boku Chucka Norrisa. Występował również w hongkońskich filmach akcji, takich jak „Magic Crystal” i „City Hunter”. Jako koordynator scen walki pracował przy produkcjach takich jak „Mad Max: Na drodze gniewu” oraz „Legion samobójców”.
Wiadomość o jego śmierci wywołała liczne reakcje w świecie filmu i sztuk walki. Reżyser James Gunn oraz aktorzy Chuck Norris, Scott Adkins, Cynthia Rothrock, Robert Patrick wyrazili swoje kondolencje, podkreślając talent i wkład Nortona w rozwój kina akcji.