STSport

Wyłudzili ponad 124 mln zł na obrocie bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi. Funkcjonariusze CBŚP rozbili grupę przestępczą, która zajmowała się oszustwami na podatku VAT. Zatrzymali 13 osób. Wśród nich są doskonale znani zawodnicy MMA. Policja jak na razie nie podaje inicjałów zatrzymanych. Gang działał w całej Polsce. To już kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Na trop procederu wpadli funkcjonariusze lubelskiego oddziału Centralnego Biura Śledczego Policji. Od kilku miesięcy rozpracowują zorganizowaną grupę przestępczą, która działała w całym kraju. Jej członkowie zajmowali się fikcyjną działalnością gospodarczą, by wyłudzić nienależny zwrot podatku VAT.
– Swój proceder prowadzili poprzez łańcuch firm założonych na tzw. słupy, obrót „pustymi fakturami”, wyłudzenia kredytów bankowych i „pranie” pieniędzy. Grupa kreowała fikcyjne zdarzenia gospodarcze, które w konsekwencji prowadziły do wyłudzaniu podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabycia towarów. Funkcjonariusze wyliczyli, że wyłudzona kwota może wynosić nawet 124 mln zł – poinformował komisarz Rafał Szymański z CBŚP.
Mundurowi ustalili tożsamość osób biorących udział w procederze. Do akcji ich zatrzymania zaangażowano antyterrorystów z KWP w Katowicach i zespoły realizacyjne CBŚP. – Takie środki ostrożności zostały podjęte ze względu na podejrzenia, że niektóre osoby mogą mieć broń. Poza tym część z nich zajmowała się zawodowo sztukami walk – tłumaczy Rafał Szymański.
Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, chodzi m.in. o zawodników MMA, czyli mieszanych sztuk walki. Policjanci, wraz z funkcjonariuszami urzędu celno-skarbowego, weszli jednocześnie do kilkunastu mieszkań w siedmiu województwach. Zatrzymali 13 osób. Przy jednej z nich zabezpieczyli kilkadziesiąt gramów marihuany i kokainy oraz wagi elektroniczne, służące do ich ważenia i porcjowania.
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i naruszeń kodeksu karno-skarbowego. Policjanci zabezpieczyli też 26 tys. zł i 2200 euro. Dodatkowo skierowano do prokuratury wniosek o zabezpieczenie nieruchomości o wartości ok. ośmiu mln zł.
Do tej pory w ręce CBŚP wpadło 35 podejrzanych. 18 osób tymczasowo aresztowano. Funkcjonariusze zabezpieczyli majątek wartości blisko 41 mln zł. Sprawa jest rozwojowa, śledztwo wciąż trwa.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.