STSport

30-letni bułgarski karateka Zahari Damyanov został zwycięzcą najbardziej prestiżowych 11 Otwartych Mistrzostw Świata Karate Kyokushin (11th World Karate Championships) bez podziału na kategorie, które odbyły się w dniach od 20-go do 22-go listopada w stolicy Japonii, Tokio. W finale Damyanov pokonał Francuza Djeme Belkodja. Trzecie miejsce wywalczył znany w Polsce Darmen Sadvokasov, reprezentujący Rosję. MŚ odbyły sie pod auspicjami organizacji WKO zarządzanej przez Kancho Shokei Matsui.

Zahari Damyanov

W finałowej ósemce znalazło się, aż trzech Rosjan poza Sadvokasovem, ale poza nim i Kirillem Kochnevem nie zdołali się przebić do medalowej strefy. Także dwójka reprezentantów Japonii Mikio Ueda i Shoki Arata znalazła się poza strefą medalową co jest niespodzianką. Z turnieju odpadł legendarny Hiszpan Alejandro Navarro, dla którego to była chyba ostatnia szansa na wygranie w turnieju w wieku 38 lat.

W tegorocznych MŚ wzięło udział 192 zawodników z 48 krajów świata w tym z Polski. Polacy wystartowali w sześcioosobowym składzie: Patryk Sypień, Damian Galiński, Daniel Bukowy, Marcin Lawiński, Marcin Dąbrowski, Wojciech Żmija. Najdalej, bo do trzeciej tury doszedł Daniel Bukowy, którego zatrzymał dopiero Rosjanin Vladislav Ekimov i Patryk Sypień, którego z kolei pokonał Darmen Sadvokasov.

Tradycyjnie w turnieju przyznano nagrody dodatkowe. I tak „Najlepszym Technikiem” został Ashot Zarinyan z Rosji. Największego „Ducha Walki” wykazał Yuta Takahashi z Japonii a jego rodak Yuta Nanbara uznany został za „Młodego Lwa” turnieju. W turnieju „silnorękich” czyli testach „Tameshiwari” triumfował David Sarkhoshyan z Rosji, który w czterech próbach złamał 25 calowych desek.

Turniej rozgrywany jest od 1975 roku, kiedy to pięcioosobowa reprezentacja Polski pod wodzą shihana Andrzeja Drewniaka wydostała się zza „żelaznej kurtyny” i wzięła udział w pierwszych zmaganiach, które stworzył mistrz Masutatsu Oyama. Do trzeciej tury doszedł wówczas Jan Dyduch. Pierwszym triumfatorem został Katsuaki Sato a ostatnim Rosja Tariel Nikoleishvili w ramach IKO i IKO 1 jak określana jest organizacja WKO aspirująca do schedy historycznej organizacji Karata Kyokushin, której rozpad nastąpił w połowie lat 90-tych ubiegłego stulecia.

W turniejach Otwartych MŚ brały udział i triumfowały wielkie legendy Karate jak jedyny dwukrotny mistrz Makoto Nakamura, Akiyoshi Matsui, Fracisco Filho czy Ewerton Texeira. Za najlepszy w historii uchodził i pozostanie niedościgłym wzorem turniej z 1987 roku a wśród udzialowców turniejów warto wymienić: Andy Huga, Michaela Thompsona, Petera Smiha, Ademira Da Costa, Nicholasa Da Costa, Michaela Wedela, Akira Masuda, Kenji Yamaki, Hiroki Kurosawa. Poniżej wyniki MŚ i wyróżnienia:

1. Zahari Damyanov (Bułgaria)
2. Djema Belkhodja (Francja)
3. Darmen Sadvokasov (Rosja)
4. Kirill Kochnev (Rosja)
5. Ashot Zarinyan (Rosja)
6. Mikio Ueda (Japonia)
7. Ivan Mezentsev (Rosja)
8. Shoki Aratа (Japonia)

Tameshiwari
David Sarkhoshyan (Rosja)
Wynik: 25 desek

Najlepszy technik
Ashot Zarinyan (Rosja)

Duch walki
Yuta Takahashi (Japonia)

„Młody Lew”
Kenta Nanbara (Japonia)

źródło: fightsport.pl

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.