STSport

Shihan Włodzimierz Weselski, podobnie jak Andrzej Drewniak mocno zapisał się na kartach historii polskiego Kyokushin. Przez 39 lat walczył na matach tatami w Polsce i zagranicą i karierę sportową zakończył w 2018 roku zajmując drugie miejsce na Mistrzostwach Świata w Osace w Japonii.

Pierwszy kontakt ze sztukami walki miał ponad 45 lat temu, na początku 1975 roku. Trenował wtedy w lesie ze swoimi przyjaciółmi z dzieciństwa, Sławkiem Dydiszko (7 Dan Taekwondo) i Lechem Popławskim. W tym samym roku, we Wrocławiu rozpoczął treningi Karate Kyokushinkai u sensei Jerzego Poznańskiego. W pierwszych zawodach wystartował już 4 lata później w Krakowie. Weselski w 1983 roku zajął drugie miejsce na Pucharze Polski w Jeleniej Górze, a w 1985 roku wygrał w Legnicy w Mistrzostwach Wszechstylowego Karate. W 1990 roku rozpoczął szkolenie u legendarnego Tsutomu Wakiuchi 7 Dan, który był Uchideshi Masutatsu Oyamy. W 1993 roku Włodzimierza Weselskiego docenił sam twórca Karate Kyokushin Masutatsu Oyama. Polak został uhonorowany Medalem za Zasługi dla Kyokushin. Weselski dostał też zaproszenie od samego Sosai Oyamy i miał możliwość prywatnej, czterodzinnej konwersacji z mistrzem Kyokushin. Jak później twierdził w jednym z wywiadów, było to dla niego ogromne przeżycie. Podczas tej rozmowy otrzymał propozycję wyjazdu do Japonii, jako uchi-deshi, ale plany te pokrzyżowała śmierć Masutatsu Oyamy.
Włodzimierz Weselski w swej karierze zawodniczej był dwudziestokrotnym członkiem Kadry Narodowej powołanym przez Polską Organizację Kyokushin Karate. Włodzimierz Weselski wyszkolił wielu świetnych karateków takich jak: Shihan Witold Stolarczyk, Shihan Mariusz Godos, Sensei Sylwester Sypień, Sensei Rafał Stepski, Sensei Robert Comski, Sensei Jacek Pastuszka, Sensei Agata Pastuszka, Sensei Jacek Lamot. Pod okiem Weselskiego ćwiczyli również Mistrz Świata w Muay Thai Mariusz Cieśliński, czy zmarły ostatnio trener kadry Polski w kickboxingu Tomasz Skrzypek.
Podczas swojej kariery sportowej Weselski zdobył 107 medali, pucharów, a także wyróżnień wyróżnień.
Shihan Włodzimierz Weselski ma 5 Dan w Kyokushin. Jak powiedział:
„Nigdy nie „goniłem „za kolejnymi stopniami Dan, nie byłem też łasy na tytuły i splendory. W pamiętnej prywatnej rozmowie z Sosai Masutatsu Oyama usłyszałem: „Należy nieść przesłanie Kyokushin, to jest najważniejsze, nawet wtedy gdy mnie już nie będzie”. Te słowa były i są dla mnie mottem na całą moja drogę Kyokushin. Staram się do dziś, a zarazem przekazuję wszystkim trenującym Karate Kyokushin moc najserdeczniejszych życzeń.”

Od 1997 roku Shihan prowadzi Zakopiański Klub Karate Kyokushin. Włodzimierz Weselski był wielokrotnie nagradzany i wyrożniany prestiżowymi nagrodami, między innymi przez: Światową Organizacje Karate Kyokushin, Europejską Organizacje Karate Kyokushin, Polską Organizacje Karate Kyokushin.

Comments are closed.