STSport

Polski motocyklista Michał Hernik zmarł podczas 3. etapu Rajdu Dakar. 39-letni zawodnik został znaleziony martwy na trasie wtorkowego odcinka z San Juan do Chilecito w Argentynie. Przyczyną śmierci było przegrzanie organizmu.

Michał Hernik

Ciało Polaka znaleziono na 206. kilometrze trzeciego etapu, 300 metrów od trasy, bez kasku. Według organizatorów, na ciele nie było śladów obrażeń, podobnie jak motocykl nie miał widocznych uszkodzeń. Na trasie panował tego dnia upał.

– Wyrażamy ubolewanie z powodu śmierci Michała Hernika – powiedział dyrektor Rajdu Dakar Etienne Lavigne.

– Ponieważ nie mieliśmy wieści o Michale (sygnał zawodnika zniknął z radarów organizatorów), zdecydowaliśmy się rozpocząć poszukiwania. Helikopter medyczny odnalazł go o godz. 16.03 (miejscowego czasu). Lekarze próbowali reanimacji. Jego ciało leżało obok motocykla – dodał.

W środę wieczorem poznaliśmy wyniki sekcji zwłok Michała Hernika. Medycy ustalili, że przyczyną śmierci było przegrzanie organizmu. Łukasz Byśkiniewicz, dziennikarz TVN Turbo przebywający na trasie rajdu powiedział, że zawodnik prawdopodobnie zatrzymał się na trasie, by odpocząć, i zasnął w prażącym słońcu.

Agencja EFE podkreśla, że z przerażeniem i ze łzami w oczach przyjęli tragiczną informację inni członkowie ekipy KTM Farma Prom, m.in. jego przyjaciel Paweł Stasiaczek, również startujący w imprezie w kategorii motocyklistów. W szoku byli także inni Polacy biorący udział w rywalizacji.

– To najgorsza informacja, jaka mogła do nas dotrzeć z rajdowej trasy. Wciąż nie mogę w to uwierzyć. Niestety, realizacja największej pasji kosztowała Michała życie. Jest mi bardzo przykro. Wszyscy łączymy się w bólu z jego bliskimi” – podkreślił tworzący załogę samochodową z Brytyjczykiem Markiem Powellem Marek Dąbrowski. Jego pilotem miał być Jacek Czachor, który w ostatniej chwili zrezygnował ze startu z powodu śmierci syna.

Hernik zajmował po drugim etapie Rajdu Dakar 84. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Krakowski motocyklista, który 30 stycznia skończyłby 40 lat, debiutował w tej imprezie. Do udziału w zawodach przygotowywał się od dwóch lat. Przyznawał przed rajdem, że motocykle są w jego głowie od ponad 20 lat. Będąc w liceum, po długotrwałym przekonywaniu rodziców, kupił Junaka M07, którego przez kilka lat odrestaurowywał.

– Moim marzeniem było poczuć wiatr we włosach… Od początku ciągnęło mnie do jazdy terenowej. Pomiędzy studiami a pierwszą pracą cały kapitał, który posiadałem, przeznaczyłem na sześciomiesięczną podróż do Azji i Afryki. Teraz celem i marzeniem jest meta w Buenos Aires 17 stycznia. Byłby to wspaniały prezent na moje 40. urodziny – mówił wówczas Hernik.

Polski motocyklista jest piątym zawodnikiem, który poniósł śmierć, gdy przeniesiono organizację rajdu do Ameryki Południowej w 2009 roku, a 24. od początku jego rozgrywania w 1979 roku.

źródło :PAP

Categories: Polecamy 0 like

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.