Coraz większą popularnością cieszy się spożywanie sushi. Do miłośników tego typu jedzenia należy między innymi gwiazda KSW Mariusz Pudzianowski, Mamed Khalidov, także jego kuzyn Kerim Azbaiłov.
Ten trend nie bierze się jednak z niczego, gdyż jest to gloryfikacja zdrowego odżywiania.
Głównymi składnikami sushi są ryż i surowa ryba. Jest to posiłek niezwykle bogaty w białko, kwasy Omega-3 wspomagające prawidłowe funkcjonowanie serca i węglowodany będące paliwem dla mięśni i mózgu. Ryby zarówno ubogie w tłuszcz jak i bogate w ten składnik zaliczane są do zdrowych produktów z uwagi na obecność wspominanych już kwasów tłuszczowych Omega-3, które obniżają poziom „złego” cholesterolu LDL, poprawiają tolerancję glukozy, obniżają ciśnienie krwi. Doskonałym źródłem kwasów omega-3 jest łosoś, makrela, śledź i tuńczyk. Płaty wodorostów, czyli algi, którymi zawija się ryż i rybę morskie zawierają duże ilości protein, węglowodanów, witamin (B1, B2, B5, B6, B12), witaminy C i A i mikroelementów takich jak brom, cynk, jod, wapń, żelazo, miedź, magnez i mangan.
Sushi zwyczajowo je się pałeczkami, można jednak jeść je również samymi palcami. Nie popełniamy wtedy, żadnego despektu towarzyskiego. Istotną rzeczą jest to, aby z uwagi na bezpieczeństwo zjadać całe kawałki sushi naraz. Nie wolno zostawiać rozwalonych kawałków sushi na talerzu celem późniejszego spożycia z uwagi na ryzyko zatrucia pokarmowego. Zamawiając sushi dostaje się standardowo sos sojowy, którym polewa się potrawę, zielony chrzan „wasabi” i imbir w płatach, które kładzie się na sushi przed spożyciem. Imbir podawany jest po to, aby oczyścić kubki smakowe, co pozwala lepiej wyczuć smak kolejnego kawałka. Z powodu walorów smaków również do sushi nie należy spożywać zwykłych napojów typu cola, mineralna, lecz zieloną herbatę, który pozwala również na intensywniejsze odczuwanie smaku.
W restauracjach podaje się już specjalne przygotowane zestawy sushi, aczkolwiek można skomponować sobie dowolny zestaw samemu. Najbardziej popularne są tak zwane maki. Tworzy się je kładąc na bambusowej macie płaty wodorostów, w które zawija się ryż i rybę. Bambusową matę zwija się razem ze składnikami w kształt rulonu. Po odwinięciu maki z maty bambusowej powstaje zwarty produkt, który kroi się potem na mniejsze kawałki.
Kolejna niezwykle popularna formy to nigiri, w której ryż formuje się za pomocą dłoni, a na nim kładzie się rybne dodatki. Czasami ruloniki z ryżem i rybą przewiązane są pasami wodorostów.
Zagrożenia związane ze spożywaniem sushi:
1.Wysoka kaloryczność potrawy
– dodatki używane do sushi takie jak ser kremowy, żółtko jaja czy tłuste ryby są bardzo kaloryczne sprawiając, że sushi staje się prawdziwą bombą kaloryczną.
2.Dodatki podwyższające ciśnienie
-sos sojowy zawiera duże ilości sodu i nie powinny go spożywać osoby mające wysokie ciśnienie krwi czy też skłonności do zatorów i obrzęków z uwagi na możliwość wystąpienia działań niepożądanych.
3.Zatrucia pokarmowe i inne choroby przenoszone drogą pokarmową
-spożywanie surowej ryby jest ryzykowane z uwagi na niebezpieczne bakterie i pasożyty i do przygotowania sushi z surową rybą powinno się używać tylko tych głęboko mrożonych, gdyż pasożyty giną tylko w adekwatnie niskiej temperaturze.