STSport

Shokei Matsui (Matsui Akiyoshi) urodził się w 1963 roku. Treningi Kyokushin rozpoczął w wieku 13 lat, a po trzech latach intensywnego szkolenia, mając zaledwie 16 lat, zdobył czarny pas. Rok później, wieku 17 lat zajął czwarte miejsce w Otwartych Mistrzostwach Karate Japonii. Kilka lat później, w latach 1985 i 1986 wygrał Mistrzostwa Japonii. Przeszedł też pomyślnie największą próbę w Karate Kyokushin, jaką jest Hyakunin Kumite ( test 100 walk). Podczas tej ekstremalnej próby odniósł 75 zwycięstw, 13 remisów i 12 porażek. Lepsi od niego w późniejszym czasie w teście byli min. Francisco Filho, który w Hyakunin Kumite nie przegrał, ani jednej walki, czy Kenji Yamaki, który wygrał ich 83 a przegrał tylko 5.

W 1987 roku został najmłodszym w historii mistrzem świata, zdobywając złoty medal na IV Mistrzostwach Świata Open Karate Kyokushin. W półfinale pokonał wtedy Michaela Thompsona, a w finale legendarnego Andy Huga. Po zdobyciu tytułu mistrza świata, zakończył karierę zawodniczą w wieku 23 lat. Shokei Matsui nie chciał odcinać kuponów od swojej sławy, ewentualnymi przegranymi, które mogłyby nastąpić w przyszłości. W przeciągu całej swojej kariery stoczył na turniejach 56 walk, z czego 50 wygrał.
W 1992 roku Shokei Matsui otworzył własne dojo w Tokio, a Masustatsu Oyama mianował go Branch Chief’em. Po śmierci Oyamy został Kancho organizacji IKO, która potem rozpadła się na szereg innych organizacji. W dniu dzisiejszym Shokei Matsui przewodzi największej organizacji Kyokushin na świecie – IKO 1 Kyokushinkaikan.

Categories: Karate, Polecamy 0 like

Comments are closed.