STSport

Wielu czytelników zastanawia się pewnie, kto jest posiadaczem największych bicepsów w Polsce? Który kulturysta dzierży tą palmę pierwszeństwa? Wiadomo nie od dzisiaj, że biceps i klatka piersiowa są najbardziej i najczęściej eksponowanymi mięśniami przez ludzi trenujących sporty siłowe. Każdy adept siłowni pożąda jak największych rozmiarów tych właśnie mięśni, przez co niektórzy naprawdę nieźle się przetrenowują doprowadzając mięśnie do regresji, zamiast progresji i rozwoju. To istne szaleństwo, a zarazem plaga przy dźwiganiu żelastwa.

Okazuje się, że to nie kulturyści prowadzą w rankingu największych bicepsów w Polsce, lecz strongmani. Tacy zawodnicy jak Ireneusz Kuraś, Mariusz Pudzianowski, Robert Szczepański czy Sławomir Orzeł całkowicie zdominowali top listę największych baniaków.

Ireneusz Kuraś

Ireneusz Kuraś

Absolutny numer jeden to Ireneusz Kuraś, który przy wzroście 183cm i wadze 144kg ma w bicepsie bagatela tylko 61cm. To bezsprzecznie największe i najbardziej spompowane ramię w Polsce. Pomimo, iż w zawodach Strong Man nie zawsze szło mu jak po maśle to w budowaniu muskulatury swojego ciała i osiąganiu jak największych rozmiarów Irek Kuraś okazał się najlepszy. Na drugim miejscu uplasował się Sławomir Orzeł z rozmiarem bicepsa 57cm, a na trzeciej pozycji znalazł się Mariusz Pudzianowski z obwodem ramienia 56cm. Dzisiaj popularny Pudzian wygląda już jednak nieco inaczej. Przy wadze 117kg jego ramię ma 48-50cm obwodu., co jest wynikiem uprawiania MMA. W czasach swojej szczytowej formy był jednak w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o wymiary rąk. Czwarte miejsce należy do najlepszego polskiego kulturysty Roberta Piotrkowicza – jedynego zawodowca w naszym kraju, który ma w obwodzie ręki 54cm.

Robert Piotrkowicz

Robert Piotrkowicz

Na piątym miejscu uplasował się Robert Szczepański z rozmiarem ręki 53cm. Pozostali polscy kulturyści za wyjątkiem wspomnianego już Roberta Piotrkowicza w tym rankingu prezentują się znacznie gorzej. Ex aequo na czwartym miejscu z Robertem Szczepańskim znalazł się Radosław Słodkiewicz mający 53cm w bicepsie przy wadze 120kg i wzroście 179cm. Inni legendarni polscy kulturyści tacy jak Piotr Głuchowski (52cm), Dariusz Karpiński (52cm), Mariusz Strzeliński i Paweł Brzózka po (51cm) uplasowali się jeszcze na niższych pozycjach rankingowych.
A jak to jest u zawodowców, posiadaczy największych łap na świecie?
Dla porównania Ronnie Coleman przy wzroście 180cm i wadze 135kg miał  na pełnej rzeźbie w obwodzie bicepsa 60cm. Inny słynny zawodowiec Mike Matarazzo miał 59cm w obwodzie bicepsa, a Dorian Yates 53cm. Na głowę bił ich austriacki strongman Manfred Höberl, który przy wzroście 190cm i wadze 150kg miał ogromne i szokujące 65-cio centymetrowe łapy. Jak więc widać strongmani pod względem masy mięśni ramion całkowicie dominują nad najlepszymi kulturystami. Czy jest to jednak ta sama jakość umięśnienia jak w przypadku kulturystyki?

Manfred Höberl

Manfred Höberl

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.