STSport

Tytułowa Motywacja, pewnie wielu z was jej brakowało i to pewnie nie raz. Czytamy o znanych postaciach, gwiazdach filmowych i wielkich sportowcach – myślicie, że sukces sam do nich przyszedł ? Nie mieli chwili zwątpienia i braku chęci, by działać dalej ? Jeśli tak, cóż, jesteście w błędzie.

rocky_4_1985_685x385

Ale zacznijmy od początku, powiedziałbym wręcz, że od podstaw. Czym jest sama motywacja ? Każdy z was pewnie ma swoją własną definicję, i dobrze. Posłużę się jednak teorią McClellanda i Atkinsona – jest związkiem między pragnieniem sukcesu, a lękiem przed porażką –

To tak w wielkim skrócie, by nie zanudzać was naukowymi twierdzeniami.

Jak wspomniałem na samym początku, wielu ludzi z pierwszych stron gazet, nie miało wcale łatwej drogi na szczyt. Mike Tyson – przedstawiać tego pana nie trzeba, jednak jego kariera nie zaczynała się wcale łatwo i przyjemnie. Był dość niski, miał nawagę i nie wyobrażał sobie, że może kogoś uderzyć ( co dziś jest raczej trudne ). Gdy jednak już pojawił się w sali treningowej, ludzie ze środowiska sportowego skreślali go niemal od razu. Uwierzyła w niego tylko jedna osoba, ale to już odrębna historia.

Niczego nie będziemy w stanie zmienić, jeśli nie zmienimy naszego myślenia. Wszystko zaczyna się od zmiany, jednak zmiana to nie tylko chwytliwe hasło. Zmiana zaczyna się od ciężkiej pracy, zmiana zaczyna się od wytrwałości i zobowiązań.

Zatem jak ludzie reagują na porażki ?

Tutaj można by, zastosować mały podział :

Grupa 1 – porażka jest tak silna, że zabija motywację. Rezygnują z dalszych działań i nie kontynuują realizacji wyznaczonych wcześniej celów.

Grupa 2 – Choć z początku mogą pojawiać się chwile zwątpienia, to szybko przemijają. Wyciągają wnioski, a sama „porażka” ( na swój własny sposób ) staje się budulcem napędowym, by powróci na szlak swoich postanowień.

Nie możemy traktować zbyt poważnie opinii ludzi, których nie znamy. „Jesteś do niczego” , „Nie uda Ci się” i tego typu podobne. Budujemy wtedy na ich podstawie swoją własną osobowość, a dysponując takimi opiniami, nie wyjdzie z tego nic dobrego. To zajmie trochę czasu, ale sami dojdziemy do tego kim jesteśmy. Tak naprawdę przyczyną wszelkich niepowodzeń jest brak wyobraźni, a co za tym idzie brak kreatywności.

Autor : Maciej Adamski

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.