STSport

Michael „Mike” Stone jest w Polsce postacią mało znaną. Niektórzy kojarzą go może, z roli przeciwnika Michaela Dudikofa w filmie „American Ninja 2”. Tymczasem Stone jest wybitną postacią w środowisku sztuk walki. W jednym z turniejów pokonał samego Chucka Norrisa. Przez jakiś czas trenował też pod okiem samego Bruce’a Lee. Jego uczniem stał się po słynnym pokazie Lee w Long Beach, na którym był razem z Jhoonem Rhee – ojciem amerykańskiego Taekwondo.

Michael Stone urodził 29 czerwca 1943 roku w Makawao, Maui na Hawajach. Zaczynał od treningów Aikido, a w 1962 roku rozpoczął treningi karate Shorin-ryu, zdobywając czarny pas w ciągu zaledwie sześciu miesięcy treningów. Egzamin zdawał u Herberta Petersa, będąc w wojsku i stacjonując w Fort Chaffee w Arkansas. Stone rozpoczął starty w turniejach Karate i dzięki swojemu nieustępliwemu i agresywnemu stylu walki zdobył przydomek „The Animal”.
W 1963 roku Stone wygrał Mistrzostwa Karate Południowo-Zachodnich stanów USA, w kategorii czarnych pasów.
W 1964 r. Stone zwyciężył w pierwszych Międzynarodowych Mistrzostwach Karate w Long Beach w Kalifornii. Podczas Międzynarodowych Mistrzostw Karate Eda Parkera, Stone bez większych problemów pokonał Harry’ego Keolanui w finale i otrzymał tytuł mistrza. W tamtym czasie wygrał kolejno 91 pojedynków w Karate. W Chicago w tym samym roku Stone odniósł zwycięstwo nad Rayem Cooperem i Millsem Crenshawem, wygrywając Pierwszy Światowy Turniej Karate. Podczas krajowych mistrzostw karate w USA w 1965 r. Stone wygrał mistrzostwo, pokonując Waltera Worthy’ego. Tego samego roku Stone ponownie wygrał Ed Parker International Karate Championship, pokonując Art Pelelę i Tony Tullenersa. Trzy lata później w 1968 roku Stone wygrał Mistrzostwa Świata w Pro Karate, pokonując Boba Taiana decyzją punktową.
W 1969 roku podczas krajowych mistrzostw karate w USA Stone przegrał walkę na punkty z Victorem Moore.
Po zakończeniu kariery sportowej poświęcił się trenowaniu ludzi i przt okazji przyczynił się do rozpadu małżeństwa Elvisa Presleya i Priscilli Presley, z którą łączył go romans. Spotkania umożliwiały mu prywatne treningi, jakie z nią prowadził w szkole Chucka Norrisa w Zachodnim Los Angeles. W 1973 roku, czyli rok po rozwodzie Elvisa z Priscillą, Mike Stone rozstał się z panią Presley. Powodem miały być informacje, jakich udzielił Mike Stone gazecie „Globe” o ich związku.
Stone był trzykrotnie żonaty. W 1985 roku sprzedał swój majątek i z żoną Tainą zamieszkał na Filipinach. Rok później zagrał rolę mistrza nin-jitsu Tojo Kena w filmie „American Ninja 2”. Film wszedł na ekrany kin w 1987 roku.
Stone jest autorem kilku książek, w szczególności najbardziej znana jest Book of American Eclectic Karate.
W 2018 roku World Martial Arts Masters Associations przyznało mu honorowy tytuł Grandmaster i Mike Stone został uhonorowany dodaniem do Hall of Fame.
Mike Stone w tym miesiącu kończyć będzie 77 lat.

źródło foto: facebook

Comments are closed.