STSport

Czyste niebieskie niebo, lazur wody z niesamowitą ilością morskiego życia. Na horyzoncie wysepka z palmami i białą plażą – chyba niczego więcej nie potrzeba by się odprężyć i zapomnieć o wszystkich problemach. Tak, jestem na Malediwach, lecz moja chwila relaksu nie będzie trwała długo, bo za godzinę będę musiał ubrać się w piankę neoprenową, założyć kamizelkę z butlą i zanurkować w błękitnej toni.

Ponad 1192 wyspy, rozłożone na 26 atolach wyglądają z powietrza jak szmaragdowy naszyjnik na kobaltowym morzu. Malediwy znajdowały się na szlaku handlowym wczesnych plemion arabskich, w związku z czym ich historia sięga 15 wieków wstecz. Archipelag składa się z niezliczonej ilości zatopionych raf, zwanych w miejscowym języku (dhivehi) thila, rozciągniętych na długości 760 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód. Ta naturalna bariera ze ścian pod powierzchnią wody od wieków budziła strach w rybakach- dla nich było to miejsce, gdzie nieuważne statki zostają zatopione.

Wyspy o takich nazwach jak Kuda Huraa, Maayafushi, Kurumba, Ihuru, Kanifinolhu, same w sobie są już egzotyczne, magiczne, romantyczne, tutaj marzenia mogą stać się rzeczywistością. Atole składają się z niezliczonej ilości podwodnych raf i małych wysepek z pięknym białym piaskiem. Żadne inne tropikalne wyspy nie mogą konkurować z Malediwami. Niektóre wyspy porośnięte są gęsto palmami kokosowymi i bananowcami, podczas gdy inne to tylko biały piasek z pojedynczymi palmami. Doświadczeni podróżnicy określają to miejsce jako seksowne i egzotyczne, idealne dla romantyków, osób szukających przygód i badaczy. Dla zdeklarowanych nurków rejs łodzią jest najlepszym sposobem na zobaczenie wspaniałych miejsc nurkowych.

Niebieska woda, spektakularne podwodne życie i łatwość nurkowania sprawiły, że Malediwy stały się Mekką dla mieszkańców Europy. 95 ośrodków i pokaźna liczba łodzi, sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tak samo, jak standard ośrodków, różne są też standardy łodzi. Tak samo jak jakość nurkowań może się różnić drastycznie w zależności od pór roku i atoli, tak również różni się standard obsługi na różnych łodziach, w zależności od oczekiwań klientów. Oczywiście wybór odpowiedniej łodzi jest jedną z najważniejszych kwestii, gdyż zła decyzja może zamienić wymarzone wakacje w koszmar. Dokładne planowanie jest konieczne.

Mimo że jest już wiele łodzi z miejscowym kierownictwem, to jednak znaczna większość dopasowana jest do gustu Europejczyków, tak by zadowolić gości z Niemiec, Włoch, Szwajcarii i Francji. Wiele łódek jest małych, kabiny mają najwyżej wielkość toalety, ale zawsze są przestronne pokłady słoneczne, jeśli komuś zależy, by wrócić do kraju spieczonym.

W tej chwili standardy łodzi zaczynają się od starych przerobionych rybackich łodzi, do wysokiej klasy statków. Należy liczyć się z ceną od 700 EUR za tydzień (Hammerdead) do przeszło 2000 EUR za tydzień na Ocean Dancer – luksusowej łodzi przygotowanej pod kątem amerykańskiego klienta. 1100 EUR to średnia cena porządnej łodzi poza najwyższym sezonem. Pamiętaj, dostaniesz to – za co płacisz. Jednak jeżeli na łodzi dba się o prawdziwe nurkowania, to safari na Malediwach, może być naprawdę przyjemnym doświadczeniem.

W ostatnich latach ilość łodzi oferujących różne rejsy zwiększyła się zauważalnie. Na szczęście jest teraz więcej statków oferujących prawdziwe nurkowania. Życie na pokładzie statków może wydawać się monotonne: jedzenie – spanie – nurkowanie, jedzenie – spanie – nurkowanie – ale wrażenia pod wodą rekompensują zmęczenie. Po pierwszym nurkowaniu podawane jest gorące śniadanie, następnie krótka drzemka, kolejne nurkowanie ok. 11, lunch, dłuższa drzemka, kolejne nurkowanie ok. 14:30, przekąska i jeżeli ma się ochotę to nurkowanie nocne przed kolacją, a następnie z powrotem do łóżka.

W większości łodzie te są ładnie wykończone, oferujące przestronne kabiny z łazienkami, ciepłą wodą, indywidualnie regulowaną klimatyzacją i specjały kuchni zarówno zachodniej jak i azjatyckiej. Łodzie dostosowują się do wymagań fotografów, ponieważ nurkuje się w dobrze znanych miejscach, w porach, gdy nie ma tam innych łodzi. Jestem pewien, że również osoby nie będące fotografami docenią przyjemność podziwiania rafy bez towarzystwa 50 – 100 nurków z innych łodzi, jak to jest na Morzu Czerwonym. Część łodzi posiada umywalki do płukania aparatów fotograficznych, miejsca do pracy i przechowywania sprzętu, akumulatory można ładować w kabinach i salonie. Lepsze łodzie są teraz wyposażone w studia cyfrowe, gdzie można obrobić swoje zdjęcia i filmy.

Coś, co jest unikalne dla nurkowania na Malediwach, to nurkowanie z dodatkowych łódek – dhoni, które towarzyszą głównej łodzi. Kompresor, butle i sprzęt pozostają na dhoni przez cały rejs. Działa ona jako platforma nurkowa i zbiera też ludzi po nurkowaniach. Jest to świetny pomysł, jednak trudny do powtórzenia w innych miejscach. Jeżeli nie zostało inaczej zaplanowane, większość rejsów zaczyna się i kończy na lotnisku. Ci którzy wylatują wieczorem, mogą dodatkowo po południu zwiedzić Male, stolicę kraju. Transfer łódką do Male kosztuje ok. 5 USD. Bazary w Male oferują różnorodne pamiątki, , od ręcznie malowanych T-shirtów, kart do gry z wizerunkami ryb, przewodników po rafach, po tanie rzeźby, pocztówki, wyroby ze srebra. Jeśli przylatujesz wcześniej na rejs, możliwe, że konieczny będzie nocleg w Male. Pamiętaj, by nie przywozić ze sobą żadnego alkoholu, gdyż zostanie on skonfiskowany na lotnisku. Nie uda Ci się też kupić alkoholu w Male, jednak nie załamuj się, większość łodzi posiada pozwolenie na serwowanie piwa i drinków. By w pełni wykorzystać rejs, warto spędzić jeden lub dwa dni w ośrodku w pobliżu Male, by się zaaklimatyzować i poćwiczyć „nic nie robienie „w jednym z najbardziej idyllicznych miejsc na świecie.
Kanały

Atole to dawne szczyty gór wulkanicznych. Kolonie korali rozbudowały swoje wapienne domki i stworzyły rafę koralową otaczającą dawne szczyty. Atole poprzecinane są kanałami, którymi świeża morska woda obfita w nutrienty przelewa się przez atole. Właśnie kanały przyciągają większe ryby. Kiedy zmieniają się pływy, woda przepływa przez atole omywając wysepki z białymi plażami. Kanały to autostrady atoli, które są najlepszymi miejscami do zobaczenia rekinów, płaszczek i napoleonów. Na krańcach atoli kanały opadają z reguły na 40 metrach głęboko w dół. Rekiny patrolują te miejsca, często nawet setkami. Przy odrobinie szczęścia można spotkać kilkanaście gat. rekinów i żarłaczy oraz manty.

Thilas

Są to małe, odizolowane kieszonki rafy, które wznoszą się z wewnętrznych warstw atolu. Przyciągają one dużo ryb, a silne prądy rzeźbią wspaniałe formacje w rafach.

Występują tu duże ilości fusilier, bannerfis, odonus niger, wśród nich przepływają bluefin trevally, podczas gdy grey reef i white tip skarks przyglądają się wszystkiemu.

Niektóre thila, jak np. Kandooma thila, położone są w kanałach. Przepełnione są one małymi rybkami, których normalnie nie zobaczyłoby się w kanałach. Można zobaczyć też większe ryby przepływające wraz z prądami.

Thile miewają z reguły swoich stałych mieszkańców, ze względu na swoje odizolowane położenie. Willy, ogromny wargacz garbogłowy, jest tu bardzo dobrze znany, często towarzyszy nurkom podczas nurkowania licząc na dokarmienie. Na Maaya Thila mieszka również zaprzyjaźniony stwór, tym razem jest to orleń cętkowany- Stumpy. Niestety został on pogryziony przez rekina i stracił większą część swojego lewego skrzydła. Nie powstrzymało go to jednak od towarzyszenia nurkom.
Ściany

Są to bardziej spokojne i relaksujące nurkowania wzdłuż rafy, które umożliwiają badanie różnych zakamarków, kryjówek i półek. Należy rozglądać się po okolicy w poszukiwaniu tuńczyków i orleni. Na Malediwach nie ma jakichś szczególnie znanych nurkowań na ścianach, ale polecamy Kandooma Cave i Kuredu Cave. Są to najlepsze miejsca na spotkanie ogromnych zielonych żółwi i marble ray. Pojawiają się tu także krewetki, goby i mureny umożliwiając fotografom skorzystanie z obiektywów makro.

Wraki

Najlepszym sposobem podróżowania po Malediwach to łódź nurkowa. Lokalne małe łódki dhoni o płytkim dnie unikają raf położonych tuż pod powierzchnia wody, ale dla większych statków przepłynięcie labiryntów raf koralowych niekiedy może skończyś się niezbyt szczęśliwie. Trudno więc się dziwić, że po całych Malediwach rozrzucone są wraki. Starsze wraki są już pokryte koralami i przepełnione życiem. Shipyard, położony na Atolu Lhaviyani, jest jednym z najbardziej znanych wraków na Malediwach. Wcześniej ,był to japoński trawler, który rozbił się na rafie i zsunął się po ścianie. Stanowił on taką atrakcję, że wkrótce drugi statek zatonął obok niego. Niestety drugi wrak opadł w dół i teraz znajduje się na głębokości 25 metrów. Jest to cudowne miejsce do nurkowania i pływania z fajką. Inne interesujące wraki to Maldives Victory w Atolu Północne Male i wrak Machchafushi w Atolu Południowym Ari.
Makro

Oglądanie małych rybek, skorupiaków i ślimaków na Malediwach nie należy do zajęć wysoko punktowanych, Przepływające wokół nurków stada dużych ryb, a także prądy powodują, że makro najlepiej obserwować pod koniec nurkowania na przystanku bezpieczeństwa, na głębokości od 5 do 0 metra. Będziemy szczęśliwi widząc kolorowe ślimaki nagoskrzelne, drapieżne krewetki chowające się w swoich jamkach, czy Amfipriony potocznie zwane „Nemo”, od bohatera animowanego filmu z wytwórni Disneya, jak delikatnie unoszą się w ramionach ukwiałów.

Duże jest piękne

Rekiny wielorybie i manty, to dwie najważniejsze atrakcje przyciągające nurków na Malediwy. Jest tu wiele cleaning station. Między sierpniem a listopadem na Lankan Reef/ Manta Point w Atolu Północne Male, można podziwiać ponad 15 mant prawie przez cały czas.

Na spotkania z rekinami wielorybimi warto wybrać się na Maamagili w Atolu Południowe Ari i Hanifaru w Atolu Baa. Maamagili, jest najsłynniejszym miejscem i wielu nurków po raz pierwszy ogląda te rekiny właśnie tutaj. Łodzie żeglują wzdłuż krawędzi atolu szukając rekinów wielorybich, które wypływają na płytszą wodę na karmienie.

Ale wśród wszystkich miejsc nurkowych nasze ulubione to Hanifaru. Zdarzyło nam się nurkować z 4 rekinami wielorybimi i ponad 50 mantami.

Obecnie organizowanych jest wiele programów mających na celu ochronę rafy. Po El Nino (1998 rok) i tsunami (2004 rok), wiele raf zostało zniszczonych, co wpłynęło również na turystykę. Jest bardzo istotne, by odpowiednio edukować nurków, by dbali o rafę i przyrodę na Malediwach.

Categories: Polecamy 0 like

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.