STSport

Michael Gerald „Mike” Tyson urodził się 30 czerwca 1966 roku na Brooklynie w Nowym Jorku. W tym miesiącu kończyć będzie 54 lata. Ostatnio media obiegły wieści, iż Tyson wraca na ring. Przedstawiamy historię życia, walki, upadku i ponownego wzlotu, jednego z najlepszych pieściarzy XX wieku, absolutnego króla nokautu.</>

Już w wieku 12 lat z powodu konfliktów z prawem młody Tyson znalazł się w tak zwanym „poprawczaku”. W tym wieku miał już na koncie udział w strzelaninie, bójki, rozboje, kradzieże, wymuszenia. Tam po niespełna roku pobytu jego talent do boksu i niesamowita motorykę dostrzegł Bobbie Steward, który namówił go do uprawiania pięściarstwa.

Mike Tyson

Mike Tyson

Po treningach pod okiem Stewarda, podczas których Mike robił niesamowite postępy przyszedł czas na krok naprzód. Bobbie widząc, że nic więcej nie jest w stanie nauczyć Tysona oddał go pod pieczę słynnego trenera i promotora bokserskiego Cusa D’Amato, który zabrał go z domu poprawczego do siebie, gdzie Mike zamieszkał wraz z innymi bokserami będącymi w stajni D’Amato. Tam Tyson przeszedł prawdziwą szkołę życia.Trenował trzy razy dziennie po dwie godziny. Na sparingach nokautował o wiele starszych i cięższych od siebie rywali. Zaczął startować w amatorskich zawodach bokserskich tocząc 54 walki, z których 48 zwyciężył, a 6 razy został pokonany na punkty.W 1982 roku mając 16 lat w zawodach Junior Heavyweight Champion odnotował najszybszy nokaut w historii boksu, który wynosił 8 sekund.

Cus D’Amato, który miał relacjonowaną tą walkę przez jednego z trenerów telefonicznie zapytał się zdumiony, „…Co do diabła? On go zastrzelił?”

Mike Tyson przeszedł na zawodowstwo w wieku 19 lat, czyli w 1985 roku nokautując sensacyjnie w pierwszej rundzie Hectora Mercedesa.W przeciągu półtora roku Mike stoczył nieprawdopodobną ilość, aż 27 walk, z czego 15 pojedynków zakończył przez K.O w pierwszej rundzie.Walczył praktycznie dwa razy w miesiącu, czego nikt wcześniej ani też, co więcej nikt później nie powtórzył.

W listopadzie 1986 roku dostał propozycję walki z mistrzem wagi ciężkiej organizacji WBC Trevorem Berbickiem, który był pogromcą boksera wszech-czasów Muhammada Aliego.

Mike Tyson

Mike Tyson

Jego mentor, promotor i trener Cus D’Amato nie doczekał jednak tej walki umierając i pozostawiając w rozpaczy młodego Tysona, który traktował go jak swojego ojca.

Walka z Trevorem Berbickiem była, więc pojedynkiem, który Tyson dedykował właśnie Cusowi D’Amato. Mike żądny zwycięstwa szybko znokautował Berbicka w drugiej rundzie i został najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej w historii boksu mając zaledwie 20 lat, 4 miesiące i 22 dni.

W kolejnych walkach Tyson dążył do całkowitej dominacji w świecie bokserskim i sięgnął po unifikację tytułów w „królewskiej  kategorii” pokonując na punkty mistrza świata organizacji WBA Jamesa Smitha i  mistrza federacji IBF Tony Tuckera.W ręku miał, więc 3 tytuły Mistrza Świata wagi ciężkiej w boksie.

W 1988 roku Mike Tyson ożenił się z piękną, ale głupią aktorką serialową Robin Givens, z którą rozwiódł się niespełna rok później.

W między czasie „Iron Mike” musiał wielokrotnie bronić swoich pasów w trzech federacjach bokserskich pokonując takich bokserów jak Larry Holmes, Tyrell Biggs, Tonny Tubbs, Frank Bruno, Michael Spinks i Carl Williams.

Mike Tyson

Mike Tyson

Kłopoty małżeńskie Tysona jednak dały w końcu o sobie znać. Michael zaczął brać narkotyki, imprezować w towarzystwie licznych kobiet.Zaczął wdawać się w rozróby poza ringiem. Treningi ograniczał do minimum. To nie był ten sam „Żelazny Mike”, jakiego znano. Kompletnie stracił formę.
W 1990 roku stoczył kolejną walkę w obronie tytułu, która miała miejsce w stolicy Japonii w Tokio, gdzie kochano Tysona. Jego przeciwnikiem był James Buster Douglas, który niespodziewanie znokautował w tej walce Mike’a w 10 rundzie. Wcześniej Tyson miał jednak Douglasa na deskach po ciosie, co powinno już zakończyć walkę, ale sędzia celowo przedłużał odliczanie i zamiast 10 regulaminowych sekund, jakie miał James na podniesienie się z ziemi zrobiło się z tego 20 sekund. Potem zabrzmiał gong i Douglas był uratowany. W przerwie Douglas całkowicie doszedł do siebie. Minuta odpoczynku dla Tysona nie była wystarczająca, gdyż był już wykończony i nie miał siły walczyć. Douglas natomiast złapał drugi oddech i po wyjściu z narożnika szybko rozprawił się z Mike’em. Po tej walce mówiono bardzo wiele o problemach w życiu Michaela, który wówczas rozwiódł się żoną, wpadł w sidła alkoholu i narkotyków.

W niespełna 4 miesiące po tej druzgoczącej porażce Mike Tyson powrócił na ring, nokautując już w 1-szej rundzie Henry Tillmana.
Dalszą karierę przerwało mu jednak oskarżenie o gwałt i wyrok 6 lat pozbawienia wolności.

Tyson poszedł do więzienia. Tam wielokrotnie konfrontował się z innymi skazanymi, którzy na zasadzie „bij mistrza” chcieli coś sobie udowodnić. Wszystkie walki kończyły się jednak błyskawicznymi zwycięstwami Mike’a przez K.O, także służba penitencjarna miała całe mnóstwo roboty z kłopotliwym Mr.Tysonem, który nie należał do najłatwiejszych skazanych. Potrafił bez powodu wpaść w furię i zdemolować swoją celę. Strażnicy więzienni, pomimo, iż mieli do czynienia z najgorszymi kryminalistami naprawdę obawiali się napadów wściekłości „Iron Mike’a”. Tyson na wolność wyszedł dopiero w 1995 roku po trzech latach odsiadki i cała służba penitencjarna wraz z naczelnikiem więzienia w końcu odetchnęła z ulgą.

Mike po opuszczeniu zakładu karnego szybko stoczył kolejną walkę wygrywając przez K.O w pierwszej rundzie z Peterem McNeeleyem. W 1996 roku ponownie zmierzył się o tytuł wagi ciężkiej z mistrzem organizacji WBC Frankiem Bruno, którego znokautował już w piątej rundzie. Sześć miesięcy później zdobył tytuł w kolejnej organizacji tym razem WBA demolując już w pierwszej rundzie Bruce’a Seldona. Stary Mike jak widać pomimo trzy letniego rozbratu z ringiem wracał szybko do formy odzyskując tytuły w wadze ciężkiej.

Mike Tyson

Mike Tyson

9 listopada 1996 roku Tyson stanął do obrony pasa WBA przeciwko Evanderowi Holyfieldowi. Zdecydowanym faworytem walki u wszystkich bukmacherów był „Iron Mike”. Nikt nie przewidywał tego, co się miało stać. Tyson niespodziewanie przegrał tą walkę ulegając „Holly’emu”przez techniczny nokaut w 11 rundzie. W czerwcu 1997 roku doszło do rewanżu pomiędzy Tysonem i Holyfieldem, podczas którego Tyson odgryzł Evanderowi kawałek ucha i walkę przerwano w trzeciej rundzie ogłaszając zwycięstwo przez dyskwalifikację na korzyść Hollyfielda. Tyson w 1997 roku zawarł drugi związek małżeński z lekarzem pediatrą Moniką Turner. Małżeństwo przetrwało 6 lat i w 2003 roku odbył się rozwód, a Tyson musiał zapłacić swej byłej żonie ok. 9 mln dolarów.

W 2000 roku Mike Tyson zmierzył się z słynnym polskim bokserem. Podczas walki zdeklasował wielką nadzieję białych Andrzeja Gołotę, który po mocnych ciosach Amerykanina i jednym liczeniu uciekł z ringu. Tyson nie cieszył się jednak tym zwycięstwem za długo, ponieważ podczas kontroli antydopingowej wykryto w jego organizmie marihuanę, przez co walka została uznana za nieodbytą (no contest).

W 2002 roku w walce o tytuł z Lennoxem Lewisem „Żelazny”Mike Tyson został znokautowany w 8 rundzie pojedynku.
W 2003 roku „Iron Mike” powrócił na ring nokautując w 1 rundzie Clifforda Etienne, a w 2004 roku został znokautowany przez Danny Willliamsa w 3 rundzie. Nie był to już jednak ten sam Mike, co przed laty. Narkotyki, imprezy i brak solidnego treningu zdawały znać o sobie.

W 2005 roku Tyson postanowił stoczyć jeszcze jedną walkę. Za przeciwnika miał Kevina McBride. Mike został jednak tak obity, że sam poddał się w szóstej rundzie będąc już kompletnie wyczerpany.Była to zupełnie niepotrzebna Michaelowi walka, która tylko odcinała kolejny kupon od jego sławy.

Tyson ogłosił swoją upadłość finansową( bankructwo) w 2003 r. Z wszystkich walk na przestrzeni swej wieloletniej kariery bokserskiej zarobił około 300 mln dolarów, które roztrwonił bezpowrotnie.W swej karierze zawodowej stoczył 58 walk, z czego 50 wygrał, a 44 rozstrzygnął przez K.O.,tylko 6 jego walk skończyło się zwycięstwem na punkty. Mike Tyson odnotował też 6 porażek i dwie walki uznane No Contest, czyli jako nieodbyte między innymi z Andrzejem Gołotą.

Mike Tyson zabrał się też za grę aktorską i wystąpił w dwóch częściach komedii „Kac Vegas”, w której świetnie zagrał samego siebie. Widzieliśmy również w formie „Ip Man 3”.
Ciekawostką jest również to, że „Iron Mike” z mięsożercy stał się wegetarianinem, o czym poinformował swoich fanów. Dzisiaj Mike Tyson ma stabilną sytuację finansową i mocno udziela się w przedsięwzięciach charytatywnych. Pieniądze, jakie uzyska z kolejnych walk, zamierza przeznaczyć na cele dobroczynne.

Tytuły:

  1. Junior Heavyweight Champion Igrzyska Olimpijskie 1982
  2. Narodowy Golden Gloves Champion Heavyweight 1984
  3. Niekwestionowany mistrz wagi ciężkiej, (który zdobył wszystkie trzy pasy mistrzostw WBA, IBF i WBC) – 1 sierpnia 1987 – 11 lutego 1990
  4. WBC Heavyweight Champion – 22 listopada 1986 – 11 lutego 1990, 16 marca 1996 – 1997
  5. WBA Heavyweight Champion – 7 marca 1987 – 11 lutego 1990, 7 września 1996 – 9 listopada 1996
  6. IBF Heavyweight Champion – 1 sierpnia 1987 – 11 lutego 1990

autor: KRAB

 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.