STSport

Kamil Bazelak podczas 10 Batizado e Troca de Cordas w Polsce grupy Companhia Pernas Pro Ar w Opolu przeszedł chrzest i otrzymał gradację Aluno i stopień Corda Branca /Amarela (Sznur Biało-Żółty).

Aluno Kamil Bazelak i Mestre Porquinho

Aluno Kamil Bazelak i Mestre Porquinho

W jubileuszowym Batizado wzięli udział BrazylijczycyMestre Porquinho,Contra mestre Miojo,Contra mestre Galo,Professora Maritaca,Professor Cabana,Instrutor Piau,Instrutor Ovo.

Contra mestre Miojo i Aluno Kamil Bazelak

Contra mestre Miojo i Aluno Kamil Bazelak

Piątkowe warsztaty Companhia Pernas Pro Ar rozpoczęły się o godzinie 19:30 i trwały do 22:00. Zajęcia prowadził Contra Mestre Miojo.W sobotę trening rozpoczął się o 11:30 i trwał do godziny 14:00,a przez kolejne trzy godziny do 17:00 trwało Batizado e Troca de Cordas.Wszyscy Aluno ubiegający się o stopień Corda Branca /Amarela musieli w kręgu (roda) przejść chrzest prowadząc „walkę -grę” przeciwko tym najbardziej zaawansowanym takim jak Contra mestre Miojo, Contra mestre Galo, Professora Maritaca, Professor Cabana i intrutor Piau i Ovo. Uczniowie podczas krótkiej wymiany arsenału technik z przeważnie zostawali podcięci, obaleni, przewróceni na szereg różnych sposobów rodem z MMA. Zdarzają się też celowe trafienia nogą w twarz. Na tym polega Batizado. Każdy Aluno musi zapamiętać w jakiś bolesny dla siebie sposób ten chrzest. Dla „egzaminujących ” najważniejsze są umiejętności uczniów i nie ma znaczenia czy jogador to mężczyzna czy kobieta. Każdy musi w jakiś sposób oberwać. To niezwykle ważne doświadczenie dla każdego Aluno.

Aluno Kamil Bazelak i Instrutor Ovo

Aluno Kamil Bazelak i Instrutor Ovo

Najważniejsza postać podczas 10 Batizado Mestre Porquinho z powodu kontuzji kolana nie mógł uczestniczyć w grze,ale za to w tym czasie muzyką i śpiewem przez trzy godziny nadawał całości wraz z innymi Capoeiritas odpowiednią energię Axe.
Kamil Bazelak w roda wyszedł z Instrutorem Piau i po serii efektownych technik i akrobacji z obu stron Brazylijczyk próbował kilkakrotnie przewrócić „Vanderleia” poprzez podcięcia i próbę obalenia za nogi.Wszystkie te próby jednak zakończyły się fiaskiem. Kamil Bazelak skutecznie obronił wszystkie ataki mające spowodować jego upadek czym wzbudził aplauz Capoeiritas i otrzymał gratulacje od Mestre Porquinhoi innych najwyższych stopniami.

Instrutor Piao i Aluno Kamil Bazelak

Instrutor Piao i Aluno Kamil Bazelak

Oprócz zmiany sznurów na wspomniane już Corda Branca /Amarela rozdano również cordy dla pozostałych Aluno i Aluno Graduado, którzy również musieli wykazać się swoimi umiejętnościami w roda.

Trening i następujące po nim Batizado e Troca de Cordas trwały łącznie pięć i pół godziny. O godzinie o 18:00 po krótkiej przerwie grupa CPPA wystąpiła w pokazie na rynku w Opolu.

Estagiario Agnieszka Luber "Foguetinho",Instrutor Piao i Aluno Kamil Bazelak

Estagiario Agnieszka Luber "Foguetinho",Instrutor Piao i Aluno Kamil Bazelak

 

Grupa Companhia Pernas Pro Ar, która organizowała swoje 10 Batizado w Opolu powstała w Brazylii, w mieście Belo Horizonte. Jest wynikiem ciężkiej pracy i usystematyzowania stylu przez dwóch profesorów Capoeira – Boca de Peixe i Porquinho, którzy obecnie są Mestre grupy CPPA . Cała organizacja w dniu dzisiejszym liczy ponad pięciuset członków w Brazylii i Europie.

Aluno Kamil Bazelak i Professor Cabana

Aluno Kamil Bazelak i Professor Cabana

Kim są mistrzowie Companhia Pernas Pro Ar?

Jak informuje portal www.opole.cppa.pl niezwykle charyzmatyczny i będący wielkim wzorem dla całej grupy CompanhiaPPA – Mestre Porquinho (Nayro Angelo Lopes de Oliveira) urodził się 21 VI 1974 w Belo Horizonte. Treningi rozpoczął w maju 1989 r. u Mestre Rey (Reinaldo de Oliveira). W tym okresie trenowało wielu znakomitych capoeristas: Rey, Fei, Porrada, Coração, Museu, Marcelinho, Nem, Licinho, Demola, Aranha, Serjão, Matioli, Renato, Genesio, Jaininho, Amendoin później pojawili się Xunda, Toninho, Boca de Peixe, Porquinho, Guilerme i wielu innych. W tej epoce narodziła się grupa Artes das Gerias, w której trenował Porquinho. Przeszedł on później do Porto de Minas (do szkoły jego professora Marcelinho). Spędził tu wiele lat, przeżył dużo rodas i batizados, rozwijał się w capoeira. Do Europy przybył w 1998 r. z corda verde (zielony), później zdobył corda roxa (fioletowe), następnie roxa-marrom (fioletowo – brązowe). W 2000 roku, w Belo Horizonte założył grupę Comapnhia Pernas Pro Ar.

Mestre Porquinho

Mestre Porquinho

Mestre Boca de Pexie (Danny Alexandro Lopes de Oliveira) zaczął trenować capoeira w 1988 roku w Centro Regional Morro de Santana z Mestre Reinaldo w Belo Horizonte (w dzielnicy Savassi). Po trzech latach treningu, zaczął ćwiczyć pod okiem professor Marcelinho w grupie Artes das Gerais. Pozostał w niej przez kolejne dwa lata. Ćwiczył także z professores Museu, Aranha, Nem – założycielami tej grupy. Tam też otrzymał stopień Aluno Graduado. Niedługo potem wraz z professorem Marcelinho przeszedł do grupy Porto de Minas gdzie pozostał 7 lat. Otrzymał w niej corda roxa-marrom, czyli stopień professor. Sześć lat temu rozpoczynając własną działalność w capoeira założył grupę CPPA. Zbudował ją razem ze swoimi przyjaciółmi oraz przyjaciółmi jego brata Mestre Porquinho. Boca de Pexie stara się zachować tradycyjną capoeira i pomaga rozpowszechniać jej każdy aspekt: sport, kulturę i ich związek z codziennym życiem. Companhia Pernas Pro Ar to grupa, która powstała w celu gry z przyjaciółmi i prezentowania nieco odmiennej wizji capoeira.

Mestre Boca de Pexie (foto:facebook)

Mestre Boca de Pexie (foto:facebook)

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.