STSport

25 marca była trzecia rocznica śmierci legendarnego karateki Hiroki Kurosawy, który zmarł w wyniku komplikacji zdrowotnych w 2017 roku, w wieku 54 lat.
Hiroki Kurosawa był jednym z najlepszym, najbardziej nieustępliwych wojowników Kyokushin. Jego agresywny styl walki, niesamowite kombinacje w połączeniu z miażdżącymi niskimi kopnięciami, czyniły go jednym z najgroźniejszych zawodników, jacy walczyli w karate Kyokushin na przełomie XX i XXI wieku.

Hiroki Kurosawa urodził się 6 września 1962 roku w Tokio. Początkowo trenował kendo, jednak później pod wpływem filmu ”The Strongest Karate”, rozpoczął treningi Kyokushin w Dojo Tatsuo Nakamury. Później trafił do Dojo, które prowadził uczeń Masutatsu Oyamy, Masahi Yamada. Yamada uczył Kurosawę niesamowitych kombinacji technik, w połączeniu z niskimi kopnięciami w udo (gedan-mawashi-geri).
Kurosawa po mocnym szkoleniu zaczął startować i wygrywać w turniejach, dzięki czemu wkrótce wystartował w All Japan Open Karate Tournament, w którym to turnieju zwyciężył w 1984 roku. Rok później zajął drugie miejsce ulegając tylko Shokei Matsui.
Mniej więcej w tym okresie, widząc potencjał Kurosawy, zainteresował nim sam
Sosai Masutatsu Oyama pod, którego okiem Kurosawa miał sposobność trenować.
W 1986 roku Hiroki Kurosawa dotarł do ćwierćfinałów Pucharu Świata, ale musiał się wycofać z powodu kontuzji, jakiej doznał w walce z Holendrem, Peterem Smitem. Ta walka przeszła do miana epickich.
W 1987 roku podczas 4-tego All Japan Weight Tournament zajął 2 miejsce, w 1990 roku Kurosawa przegrał w półfinałach Pucharu Świata z Kenji Midori.
Kiedy w 1994 roku zmarł Sosai Masustatsu Oyama, w organizacji Kyokushinkai nastąpił rozłam spowodowany zbyt wysokimi ambicjami uczniów Oyamy, który trwa, aż do dzisiaj. Kurosawa otworzył własne Dojo i nauczał w nim Kurosawa Karate, kontynuując tradycję Kyokushin i nauczanie Masutatsu Oyamy.
Hiromi Kurosawa w 1995 roku podczas Pucharu Świata przegrał z Kenji Yamaki, który potem zwyciężył całe mistrzostwa.
Kurosawa zyskał przydomek „The Kyokushin Fighting Machine”, który odwzorowywał jego dominujący i agresywny styl walki.
Hiroki Kuroswa wystąpił w pierwszej historycznej gali PRIDE, podczas, której zmierzył się z Igorem Meindertem, który miał 2 metry wzrostu i ważył 130kg. Walkę tą niestety Japończyk przegrał poprzez kontuzję, gdyż Hiroki zerwał więzadła krzyżowe w kolanie.
Kurosawa po przerwie związanej z kontuzją wystąpił na szóstej gali Pride, gdzie zmierzył się Nobuaki Kakudą. Walkę tą orzeczono, jako remis.
Kurosawa zadebiutował też w gali K-1: Rising 2000, podczas, której znokautował Marcusa Lewisa w 56 sekund.
Z kolei podczas gali K-1: Survival 2000 pokonał na punkty Kenji Kusatsu.
W 2002 roku Hiroki Kurosawa zwyciężył w Grand Prix w K-1 pokonując Ayumu Suda przez K.O w drugiej rundzie. Ostatnią walkę w K-1 stoczył w 2003 roku, remisując z Ivanem Salaverrym. W 1995 roku podczas 6th World Tournament w Kyokushin zajął 6 miejsce, po czym wycofał się z czynnej rywalizacji sportowej i skoncetrował się na szkoleniu zawodników. W 2011 roku Kurosawa nazwał swoją szkołę – Seishinkan Karate.
Hiroki Kurosawa od pamiętnej walki na Pride i kontuzji kolana, bezustannie miał z nim problemy. W 2016 roku postanowił zrobić porządek z nogą i poddał się operacji. Długotrwała rehabilitacja po zabiegu spowodowała, iż jego organizm był mocno osłabiony, a w szczególności serce, co spowodowało, iż w 25 marca 2017 roku zmarł na jego ostrą niewydolność. Żona mistrza Kyokushin, Hiromi Kurosawa bardzo przeżyła jego śmierć. Mimo upływu trzech lat bardzo za nim tęskni, co widać w mediach społecznościowych, gdzie publikuje wspomnienia, celebruje jego pamięć, udostępniając wiele zdjęć i filmów, na których jest Hiroki Kurosawa.

źródło foto: Facebook/Hiromi Kurosawa

Comments are closed.