STSport

Słynny bokser amerykański George Foreman – mistrz świata wszechwag w latach 1973-74 oraz 1994-95, a dziś pastor – w czwartek w świetnej kondycji fizycznej obchodzi 70. urodziny. Do historii przeszedł głównie za sprawą walki z inną legendą tej dyscypliny – Muhammadem Alim.

George Foreman w latach 1969-1970 stoczył 25 pojedynków i wszystkie rozstrzygnął przed czasem. W dwóch kolejnych (1971-72) wygrał 12 walk, w tym dziewięć przez nokaut.

22 stycznia 1973 roku zdobył po raz pierwszy tytuł mistrza świata, pokonując w Kingston na Jamajce ówczesnego czempiona Joe Fraziera, po sześciu knock-downach w pierwszych dwóch rundach. Następnie obronił pas po walkach z Jose Romanem, Kenem Nortonem i ponownie Frazierem. Stracił tytuł dopiero w walce z Muhammadem Alim.

George Foreman , najstarszy mistrz świata, który tytuł zdobył mając 45 lat, dziewięć miesięcy i 26 dni, fortuny dorobił się na propagowaniu zdrowego odżywiania się i reklamie grillów pozwalających przygotowanie posiłków o mniejszej ilości tłuszczu. Jest pastorem i angażuje się też w działalność filantropijną.
Tytuł mistrza świata wagi ciężkiej zdobył w dwóch sportowych epokach, w latach 70. i 90. ubiegłego wieku. Taki odstęp czasowy w przypadku bokserskich czempionów nigdy wcześniej i później nie miał miejsca.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.