STSport

Georges St-Pierre od dawien dawna jest znany nie tylko ze swoich fenomenalnych umiejętności i salta po wygranej walce, ale także dzięki temu, że zawsze wchodzi do klatki będąc ubranym w tradycyjne gi. Jest to nawiązanie do przeszłości Kanadyjczyka, ponieważ jako młodzian ćwiczył Karate Kyokushin. Nigdy jednak nie jest to „czyste gi”, zawsze ma ono na sobie jakieś loga bądź znaki. Do walki z Nickiem Diazem i Carlosem Conditem GSP wchodził w gi, które miało na lewej stronie znak wschodzącego słońca. Czołowy zawodnik wagi piórkowej, Koreańczyk Chang Sung Jung uważa, że jest ono obraźliwe dla Azjatów.

O ten znak się rozchodzi

O ten znak się rozchodzi

Jung napisał na swoim Facebook’u:

Szanowny Panie Georges St-Pierre

Witaj. Nazywam się Chang Sung Jung i pochodzę z Korei. Podobnie jak wielu Koreańczyków, którzy uważają cię za fenomenalnego sportowca, uważam, że zarówno oni, jak i ja sam, byliśmy zszokowani widząc na twoim gi japoński „Sztandar Wschodzącego Słońca”. Dla Azjatów ten sztandar jest symbolem zbrodni wojennych, coś w rodzaju nazistowskiej swastyki. Wiedziałeś o tym? Mam nadzieje, że nie.

Podobnie jak naziści, Japończycy także dokonali wielu zbrodni pod hasłem „militaryzmu”. Możesz się o tym bez problemu dowiedzieć używając Google, jednakże odnajdziesz wtedy malutki czubek gigantycznej góry lodowej.

Przy okazji warto zaznaczyć, że rząd japoński nigdy nie przeprosił za swoje zbrodnie i po dziś dzień wiele ofiar umiera w bólu i cierpieniu, nie mając żadnych rent z tego tytułu. Jednakże wielu ludzi z Zachodu uwielbia ubierać ciuchy, które będą miały na sobie tenże symbol zbrodni i wielu tragedii jakie się niegdyś wydarzyły. To po prostu jest śmieszne.

Wiem, że nie są oni zwolennikami wojennymi. Wiem, że wielu z nich nie popierałoby inwazji, tortur i masakr. Są po prostu ignorantami. To smutne, że tak wielu obywateli zachodnich cywilizacji nie ma pojęcia o tym wszystkim co się wydarzyło. Wkładanie ubrań ze Sztandarem Wschodzącego Słońca jest równie złe jak ubieranie się w stroje oznaczone swastyką. Jeśli nie gorzej.

Wiem, że japońskie sztuki walki cię bardzo interesują, ubierasz opaskę na czoło z flagą Japonii i ja to rozumiem. Jednakże Sztandar Wschodzącego Słońca znaczy coś zupełnie innego.

Wielu ludzi uważa, że jesteś najlepszym zawodnikiem wagi półśredniej w historii i ja to w pełni popieram. To oznacza, że masz wielki wpływ na fanów na całym świecie. Uważam więc, że nakładanie na siebie symbolu zbrodni wojennym jest fatalnym przykładem, który możesz dać tym fanom.

Jak więc to będzie?
Zamierzasz ubrać to Gi następnym razem?

Georges St-Pierre w gi

Georges St-Pierre w gi

Czy uważacie, że Jung przesadza? Czy może popieracie go? Komentujcie…

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.