Maksymalnie wyrzeźbiona, muskularna sylwetka jest pragnieniem licznej grupy mężczyzn i kobiet. Najlepszym środkiem do osiągnięcia tego celu jest tradycyjnie trening siłowy, o zróżnicowanej charakterystyce i natężeniu. Paradoksalnie część osób, z różnych względów, wykreśla ćwiczenia siłowe ze swojego reżimu treningowego. Zachowanie to często determinuje obawa przed przeciążeniem i kontuzją, stereotypowy wizerunek „mięśniaka” lub najzwyczajniej połączenie obydwu czynników.
Zdarzają się także osoby, które po prostu wstydzą się pokazać na siłowni. Mimo tego nadal pragną wyglądać na ludzi prowadzących aktywny i zdrowy tryb życia. Sytuacja opisana powyżej wydaje się być szalona, wręcz niemożliwa. Cóż, wciąż pozostaje znaleźć nam odpowiedź na istotne pytanie:
Czy możliwe jest uzyskanie umięśnionej sylwetki przy jednoczesnej rezygnacji z tradycyjnego treningu siłowego?
Ku zaskoczeniu wielu, odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Osiągniecie celu wymaga jednak praktykowania określonej grupy sportów siłowych.
Sporty siłowe poddają organizm wysiłkowi, charakterystycznemu dla danej dyscypliny, umożliwiając stopniową rozbudowę sylwetki, niezależnie od treningu przeprowadzanego na siłowni. Ważny w tym przypadku jest sukcesywny rozwój muskulatury. Dyscypliny te sprawdzają się najlepiej w przypadku, gdy nie zamierzasz wyglądać jak Ronnie Coleman, lecz wtedy, gdy twoje założenia przypominać mają sylwetkę „hollywoodzkich” gwiazd filmów akcji.
Mixed Martial Arts (MMA)
To najdynamiczniej rozwijająca się dyscyplina sportów walki na świecie. Jej popularność osiągnęła obecnie zawrotny poziom. Cześć zawodników MMA wykorzystuje trening siłowy w przygotowaniach przed walką. Pozostali rezygnują z tradycyjnych ćwiczeń siłowych. Mimo tego wciąż prezentują znakomitą sprawność oraz sylwetkę, które z kolei stanowią pochodne specyfiki biomechanicznej sportu. Trening ciosów, kopnięć, uderzeń kolanami i łokciami oraz szybkość niezbędna do realizacji ww. ćwiczeń, bez wątpienia, wpływa pozytywnie na muskulaturę. Mixed Martial Arts bogate w rozmaite kombinacje aerobowe daje efekty podobne do tych powstających w rezultacie ćwiczeń pompek, podciągnięć oraz skłonów. MMA to najbardziej wszechstronny sport siłowy
Sprint
Sprint daje niezwykłe efekty. Wymaga dynamicznego startu, synchronizacji nóg i rąk podczas biegu. Elementy te mają ogromny wpływ na rozwój muskulatury. Jeśli kiedykolwiek mieliście szanse uprawiać sprint na poważnie, następny dzień po wysiłku charakteryzuje się bólem wszelkich możliwych partii mięśniowych od rąk, przez ramiona, plecy, klatkę piersiową oraz nogi. Stan ten przypomina zmęczenie objawiające się realizacją pełnej sesji treningowej na siłowni. Sprint znakomicie kształtuje i buduje mięśnie od podstaw. Ponadto pozycja przyjmowana podczas biegu obciąża podstawowe partie mięśni, powodując ich trwałe wzmocnienie.
Pływanie
Olimpijscy pływacy charakteryzują się smukłą, szczupłą oraz stonowaną sylwetką. Budowa ta jest konsekwencją spędzenia niezliczonej liczby godzin w wodzie. Niezależnie od stylu pływackiego, dyscyplina wymaga precyzyjnej synchronizacji ruchu rąk i nóg w walce z oporem wody. Prowadzi to do rozwoju grup mięśniowych ramion, pleców, klatki piersiowej oraz nóg. Tak jak w przypadku sprintu, pływanie pomaga wzmocnić podstawowe partie mięśni, poprzez nadanie ciału określonej pozycji ciała, którą pływak zobowiązany jest przyjąć by mógł efektywnie pokonać opór powierzchni wodnej. W dodatku wysoki poziom intensywności wykonywanych ćwiczeń, połączony z pływaniem w morzu lub oceanie jest wyzwaniem o wiele większym niż zwyczajna „kąpiel” w basenie.
Kajakarstwo
Dyscyplina jest połączeniem mocy dwustronnego pagaja oraz potencjału górnych grup mięśni, które spełniają rolę siły napędzającej kajak. Stanowi ogromne wyzwanie dla osób rozpoczynających przygodę z tym sportem. W praktyce, kajakarz przyjmuje wyprostowaną pozycję siedzącą z nogami znajdującymi się wewnątrz kajaka. Płynnym ruchem pagaja wprawia w ruch ciężar własny pokonując opór określonej powierzchni wodnej. Specyficzna biomechanika ruchu, wykonywanego podczas wiosłowania oraz potężny opór wody idealnie kształtuje i tonuje tkankę mięśniową pleców, klatki piersiowej, ramion oraz rąk. Profesjonalni kajakarze posiadają postawną sylwetkę o szerokich ramionach oraz dobrze rozwinięte partie mięśni grzbietowych
Wspinaczka górska klasyczna
Wspinaczka klasyczna to wyzwanie rzucone szczytom górskim, realizowane wyłącznie przez zastosowanie butów alpinistycznych oraz asekuracji sprzętem lekkim. Wspinanie wymaga ogromnej siły, wytrzymałości, niesamowitego poczucia równowagi oraz niespotykanej odwagi. Proces kształtowania i rozbudowy mięśni opiera się tutaj na ciągłym wyciąganiu, rozciąganiu, a także przenoszeniu całego ciężaru ciała umożliwiającego odnalezienie optymalnej drogi na szczyt. Dyscyplina rozwija przede wszystkim tkankę mięśniową budującą przedramiona, ręce oraz plecy. Alpiniści posiadają mocny uścisk oraz zestaw potężnie ukształtowanych przedramion.
Jeśli obawa przed typowym treningiem siłowym na siłowni jest nadal dla ciebie aktualna, przetestuj przedstawione powyżej dyscypliny sportowe. Uprawiając je, nie musisz martwić się o transformację sylwetki na podobieństwo tej prezentowanej przez profesjonalnego kulturystę organizacji IFBB. Sporty te wpłyną natomiast pozytywnie na stan twojej muskulatury, nadając Ci wygląd osoby prowadzącej aktywny tryb życia. Wszystko to osiągniesz bez stosowania tradycyjnych metod treningu siłowego.