Mixed Martial Arts to, ostatnimi czasy, chyba najszybciej rozwijający się sport w Polsce. Jak grzyby po deszczu powstają kolejne sekcje. Jednak te z największymi sukcesami liczą zazwyczaj wiele lat. W tym roku mija dziesiąta rocznica powstania klubu Akademia Sarmatia. Klub ten należy do ścisłej polskiej czołówki nowego sportu.
W tej chwili klub ma na koncie kilkadziesiąt walk zawodowych i kilkaset amatorskich. W tej ostatniej formule zdobył ponad sto medali, najwięcej złotych, a liczba zwycięstw zawodowych posłużyła do umieszczenia na stronie klubowej takiej oto humorystycznej reklamy: „Adam Mickiewicz zaprasza na treningi! Przez blisko dwa stulecia literaturoznawcy zastanawiali się co oznacza tajemniczy zwrot czterdzieści i cztery, który w formie przepowiedni dwukrotnie pojawiał się w „Dziadach” Adama Mickiewicza i którego sam autor nie potrafił wytłumaczyć. Dziś możemy wyjaśnić: po minionym weekendzie liczba zawodowych zwycięstw naszych zawodników wynosi… czterdzieści i cztery.
Cały cytat Wieszcza brzmi: „Z matki obcej, krew jego dawne bohatery, A imię jego czterdzieści i cztery”. Obca matka to oczywiście Brazylijskie Jiu-Jitsu, zaś dawne bohatery, to nazwa naszego klubu.” MMA, inaczej wszechstylowa walka wręcz to formuła rywalizacji, nie sztuka walki. Trening pod katem tej rywalizacji bazować jednak musi na konkretnych sztukach walki. W przypadku klubu Akademia Sarmatia jest to Brazylijskie Jiu-Jitsu. Sztuka walki ta powstała w latach 20 i 30 w Brazylii, jej twórcami było pięciu braci Gracie: Carlos, Helio Gastao, Jorge i Osvaldo, a zwłaszcza pierwszy z nich. Bjj zasłynęło tym, że w walkach między stylowych pokonało wszystkie inne sztuki walki. Walki te, nazywane Vale Tudo (z portugalska „wszystko dozwolone”) z czasem przerodziły się we współczesne MMA, gdzie zawodnicy nie mogą już ograniczać się do jednego stylu. Tak też jest i w klubie Akademia Sarmatia, gdzie trening BJJ jest łączony z treningami Zapasów i Muay Thai, co pozwala na wszechstronne przygotowanie zawodników. Twórcą klubu Akademia Sarmatia i głównym instruktorem jest Paweł Ziółkowski, od 1983 roku zajmujący się sztukami walki, a od 1995 BJJ i MMA.
W 2000 roku jako zawodnik odniósł pierwszy międzynarodowy sukces dla polskiego BJJ – złoty medal w turnieju Nikko Cup w Holandii. Ćwiczył wtedy w Poznaniu w pierwszym klubie Bjj i MMA w Polsce „Czarny Pas” (obecnie „Strefa Walki”). W 2001 roku powrócił do Trójmiasta, gdzie początkowo prowadził zajęcia pod szyldem Bjj Trójmiasto, by w 2002 roku założyć klub Akademia Sarmatia. Oprócz Pawła Ziółkowskiego w tej chwili w klubie treningi prowadzą: Paweł Grządzielski, jeden z pierwszych uczniów Ziółkowskiego, Andrzej Wroński, dwukrotny Mistrz Olimpijski w Zapasach (od 2008 roku), Kamila Bałanda, Mistrzyni Świata w Muay Thai i Kickboxingu (od 2010 roku), która jest równocześnie zawodniczka (uznawaną za numer 1 żeńskiego MMA w Polsce).
Klub był także organizatorem licznych imprez sportowych, w tym czterech zawodowych gal MMA „Bałtycki Sztorm”, oraz dwóch edycji Pucharu Polski BJJ. Jego instruktorzy i zawodnicy pełnią też rolę sędziów, a Paweł Ziółkowski jest autorem najpopularniejszych obecnie w Polsce przepisów zawodowych i konsultantem aktualnie obowiązujących amatorskich. W czerwcu 2011 roku z jego inicjatywy doszło do zjednoczenia amatorskiego ruchu MMA w naszym kraju. Jest też uznawany za najlepszego polskiego matchmakera (osoba odpowiedzialna za takie dobranie par zawodników na gali zawodowej aby uzyskać jak najlepsze widowisko sportowe). Jako dziennikarz jest tez autorem ponad setki artykułów propagujących sztuki walki, zarówno w prasie specjalistycznej (był wieloletnim zastępcą redaktora naczelnego nieistniejącego już magazynu „Budokan”, jak i popularnej, oraz redaktorem i głównym autorem wydawnictwa książkowego „Vademecum Vale Tudo”. Ostatnie zwycięstwa zawodników klubu Akademia Sarmatia: Krzysztof Piechota (Akademia Sarmatia Gdańsk) vs Mikhail Buroshkin (Yuventa Grodno).
źródło: http://gdansktown.pl
cały artykuł Tutaj