STSport

Mistrz świata w boksie federacji WBC w wadze półśredniej Floyd Mayweather Junior (42-0) otrzymał wyrok 6 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności na podstawie oskarżenia o stosowanie przemocy domowej. Ostatnie 3 miesiące kary ma zostać bokserowi zawieszone,natomiast pozostałe 3 miesiące ma spędzić w więzieniu Clark County Detention Center w Las Vegas. 6 stycznia  Floyd Mayweather Junior zostanie osadzony w zakładzie karnym.Po opuszczeniu więzienia będzie musiał uczestniczyć w programie resocjalizacyjnym i ponieść koszt 2500 dolarów zadośćuczynienia dla pokrzywdzonej i odpracować 100 godzin społecznie. Mayweather będzie mógł się starać o warunkowe przedterminowe zwolnienie po 45 dniach odbywania kary.

Floyd Mayweather Junior i Josie Harris

Floyd Mayweather Junior i Josie Harris

Floyd Mayweather Junior został skazany za kradzież telefonu komórkowego i pobicie i groźby karalne wobec swojej byłej dziewczyny Josie Harris.

Swoją drogą ten wyrok może budzić spore wątpliwości. Zacznijmy od tego, że Floyd Mayweather Junior za ostatnią walkę otrzymał 30 milionów dolarów, więc zarzut kradzieży telefonu wobec niego jest irracjonalny. W kwestii tyczącej się gróźb karalnych i pobicia na to również nie było jasnych dowodów w postaci zeznań obiektywnych świadków. Jedynym dowodem były zeznania pokrzywdzonej Josie Harris. Dlaczego sąd uwierzył kobiecie a nie słynnemu bokserowi? Być może dlatego,że sąd reprezentowała kobieta Melissa Saragosa, która była biała i ewidentnie negatywnie nastawiona do znanego boksera. Wpływ na orzeczenie miało pewnie również to,że Floyd Mayweather Junior brał ostatnio udział w sprzeczce z ochroniarzem, którego szturchnął, więc sędzia uznała,że jest człowiekiem gwałtownym i agresywnym w związku z czym uprowadopodobniła sobie wersję podawaną przez byłą dziewczynę boksera  Josie Harris. Czy tak powinny postępować sądy? Czy takimi kryteriami przy orzecznictwie powinny się kierować? Każda sprawa jest indywidualna, a wszelkie wątpliwości powinno się rozstrzygać na korzyść oskarżonego. Kierowanie się przez sędziego w jakiejkolwiek sprawie osobistymi pobudkami, negatywnym nastawieniem politycznym, obyczajowym czy nawet rasizmem nie powinno mieć miejsca.

Melissa Saragosa

Melissa Saragosa

Ta hołubiona przez wszystkich Ameryka wielokrotnie dawała się poznać jako kraj, gdzie nie przestrzegano praw człowieka i niewinnych ludzi w wyniku rasistowskich pobudek wsadzano do więzienia. Ewidentnym przykładem jest historia Rubina „Hurricane” Cartera, który niewinny przesiedział w więzieniu 20 lat.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.