STSport

Wywiad ze strongmanem Kamilem Bazelakiem na temat gali MMA Attack, walki Marcina Najmana z Hardcorowym Koksem, a także pojedynków Krzysztofa Jotko i Damiana Grabowskiego. Popularny Vanderlei porównuje  federacje KSW i MMA Attack i mówi o szansach Mameda Chalidowa w UFC…
Zapraszamy do lektury!

Witaj Kamilu.
24 kwietnia odbyła się już druga gala MMA ATTACK. Jak oceniasz pierwszą walkę wieczoru czyli Najman vs Burneika i co twoim zdaniem zawiodło od strony Marcina ?

Na pewno zawiodła taktyka przygotowana przez jego trenera. Marcin Najman powinien bardziej ofensywnie walczyć. Brakowało lewego prostego, ataku kombinacjami. Po każdej udanej akcji powinien odskakiwać, tych akcji jednak brakowało, a Marcin całą walkę uciekał. Nie można wygrać walki walcząc na wstecznym biegu. Sam też coś wiem na ten temat, gdyż przy mojej ostatniej walce skakałem jak pchła na wybiegu i koniec końców rozwaliłem sobie kolano. To była również zła taktyka.

W internecie na bieżąco pojawiały się fragmenty z przygotowań Najmana. Jakie masz zdanie na ich temat?

Trener robił sobie reklamę (śmiech)…A tak na poważnie przed walką z Robertem Burneiką zaproponowałem Marcinowi Najmanowi wspólne treningi i sparingi. Chciałem w walce sparingowej imitować „Hardcorowego Koksa” i atakować go z pełnym impetem. Przypuszczałem, że tak właśnie będzie walczył Litwin. Marcin początkowo zgodził się, jak się jednak okazało w przyszłości nie spotkaliśmy się nawet na jednym sparingu, gdyż Marcin znalazł sobie trenera w Warszawie. Z pełnym szacunkiem dla Mirka Oknińskiego dla jego umiejętności i wiedzy, ale wiedziałem, że nie przygotuje on odpowiednio Marcina do tej walki. Nie wiele osób o tym wie, ale również trenowałem z Mirosławem Oknińskim przez półtora roku. Przyjeżdżał do mnie indywidualnie na treningi. Później ja jeździłem do niego do Warszawy. Zauważyłem jednak, że w pewnym momencie przestałem się rozwijać. Mirek zatrzymał mnie na pewnym etapie nauki i nie uczył niczego nowego. Było podobnie jak z Pudzianem. Stałem w miejscu i tysiące razy robiłem tylko wynoszenia czy obalenia. Walczyłem za bardzo fizycznie, co zabierało mi sporo sił na co zwrócił mi kiedyś uwagę na jednym z treningów Mamed Chalidow pokazując bardziej techniczne obalenia. Potem zacząłem trenować technikę z innymi ludźmi i myślę, że wyszło mi to na dobre. Dysponuję obecnie znacznie większym arsenałem technik walki w parterze niż  w okresie kiedy trenowałem z Mirkiem Oknińskim. Szanuję go jako trenera, jednakże Marcina Najmana nie przygotował on odpowiednio pod kątem Burneiki. Żałuję, że Marcin mnie nie posłuchał…być może ta walka na MMA Attack 2 wyglądałaby wtedy inaczej.

Coraz częściej eksperci nazywają KSW europejskim Pride. Można zatem powiedzieć że MMA ATTACK to europejskie UFC ?

Trafne porównanie. Faktycznie KSW kojarzy się z Pridem z uwagi na oprawę imprezy i walki toczone na ringu. MMA Attack ma inną formułę organizacji imprezy i podobnie jak w UFC  walki toczone są tam w octagonie

Krzysztof Jotko wygrał , jednak większa część kibiców uważa że przegrał. Jakie jest twoja stanowisko ?

Uważam, że wygrał. Bardzo wymęczył to zwycięstwo, ale był lepszy.

Kamil Bazelak podczas treningu bicepsów z 45kg sztangielką

Kamil Bazelak podczas treningu bicepsów z 45kg sztangielką

Wracając do Roberta. Przyjąłbyś propozycję walki z nim?

Z całą pewnością tak. Nie ukrywam, że taki przeciwnik jak Hardcorowy Koksu byłby dla mnie idealny. Podobny wzrost, waga, siła. Myślę, że byłaby to ciekawa walka. Dwóch silnych facetów w bezkompromisowej walce.

Robert Burneika pokazał, że mimo braku umiejętności ma wielkie serce do walki. I to  w nim szanuje. Widać, że ma silną psychikę. To pewnie dzięki temu, że walczył nieraz na ulicy jako bramkarz. Takie doświadczenia też procentują.

Muszę przyznać jednak, że nie rozumiem w jakim celu oszukiwał kibiców nacinając sobie koszulkę. Bał się, że przed kamerami jej nie rozerwie? Z ciekawości porwałem trzy koszulki przed lustrem i myślę, że skoro Burneika deklaruje, że jest tak silny to nie powinno mu to sprawić żadnego problemu. Jeżeli nie potrafi tego zrobić z chęcią udzielę mu „korepetycji”. Przy okazji pokażę mu jak się rozrywa książki telefoniczne. Może ta sztuczka przyda mu się przy kolejnej walce (śmiech)

Poza tym niepotrzebna była ta „ściema”, że do walki z Marcinem Najmanem nic nie trenował. To co mówi upokarza przecież jego rywala w oczach opinii publicznej. Burneika był lepszy, miał mądrzejszy plan na walkę i tyle. Po walce powinni sobie uścisnąć ręce i pogadać jak człowiek z człowiekiem, a nie wbijać sobie szpile w plecy.

                                                                                                    (fot. mmanews.pl)

Myślisz że jeśli MMA ATTACK będzie dalej się w tym tempie rozwijać, to dorówna poziomowi KSW ?

Myślę, że są to dwie różne imprezy, które mogą funkcjonować obok siebie niezależnie. W USA jest UFC i Bellator,a w Polsce będzie to KSW i MMA Attack.

Na ostatniej gali KSW Mamed Khalidov wyraził chęć startów w UFC. Krzysztof Soszyński uważa
że Mamed jest gotowy i może być światowym numerem jeden. Zgadzasz się z opinią Krzyśka?

Zgadzam się w 100%. Przecież człowiek żyje tylko raz, a przed Mamedem stoi życiowa szansa zostania najlepszym zawodnikiem świata. Jest w szczytowej formie i powinien się bić z najlepszymi. Myślę, że błędem byłoby rywalizowanie z zawodnikami tego typu jak Rodney Wallace. Nie ma sensu rozmieniania się więcej na drobne. Trzeba bić się z najlepszymi, to jedyna droga, aby osiągnąć cel jakim jest mistrzostwo świata. Jeśli nie wyjdzie Mamed wróci do KSW i dalej będzie spektakularnie rozbijał swoich rywali, aż do momentu przejścia na emeryturę.A jeżeli wyjdzie? Będziemy mieli polskiego mistrza świata w wadze średniej w federacji UFC.

Na koniec chciałbym Cię zapytać o pojedynek naszego polskiego mistrza wagi ciężkiej, czyli Damiana Grabowskiego.
Oglądanie walk Damiana Grabowskiego to przyjemność. „Polish Pitbull” prezentuje kwintesencję prawdziwego MMA. Według mnie oprócz Mameda Chalidowa to najlepszy polski fighter, którego miejsce jest również w UFC.

Jeśli chcesz kogoś np. pozdrowić to teraz jest czas dla Ciebie

Pozdrawiam wszystkich fanów i antyfanów,a także stałych czytelników portalu STSPORT

Dziękuje za rozmowę i życzę samych sukcesów

Dziękuję również

Rozmawiał : Maciej Adamski

Categories: MMA, Polecamy 0 like

24 komentarze so far.

 1. znawca napisał(a):

  oprócz mameda i pitbula jest jeszcze genialny marcin held!

 2. lukasz napisał(a):

  Fajny wywiad 🙂 Zgadzam się Mamed tylko do UFC

 3. Jeznacki napisał(a):

  Żenada, od kiedy ten człowiek stał się ekspertem od czegokolwiek…

  • lukasz napisał(a):

   Jeznacki,masz na imię Żenada czy Żaneta? Jak ci nie pasują wywiady z Bazelakiem to ich nie czytaj! Szanuję Kamila za to jakim jest człowiekiem.Udziela się charytatywnie,pomaga wielu osobom,którzy tego potrzebują.Pisze książki,skończył studia prawnicze,teraz z tego co wiem miał studiowac teologię albo już studiuje. Poza tym ma 37 lat i wielu zawodników w jego wieku jest już na emeryturze a on dalej się bawi w sporty walki. Facet ma ksay jak lodu ,jedzi nowym Porsche Cayenne i nie robi tego dla kasy,ale realizuje jakies swoje pasje.
   Dlatego go szanuję

   • andrei napisał(a):

    za 1/10 pieniążków jaką dostaje za walke wyskoczy każdy emeryt co ma 65 lat, wszyskie freaki co walczą robią to tylko dla kasy. Pudzian kasuje 300 tys za walke, myślę że zarobi jeszcze kilka baniek i da sobie z tym spokój robi to tylko dla kasy bo nic nie osiągnie w typ sporcie a co dopiero Kamil Bazelak

   • Ronoaro napisał(a):

    Bez urazy, ale teraz piszesz kłamstwo, ponieważ pan Kamil Bazelak nie ukończuł studiów prawniczych.

    • lukasz napisał(a):

     To nie jest kłamstwo.Przejęzyczyłem się po prostu.Skończył studium prawa i administracji. Nie ma magistra tylko chyba licencjat.
     Patrząc jednak na magistra Pudzianowskiego i poziom jaki sobą reprezentuje,błędy ortograficzne i stylistyczne w niemal każdym zdaniu,a Kamila który tego magistra nie zrobił to tak jakby porównywać przedszkolaka do licealisty.Między nimi jest taki kontrast intelektualny.

     Wieści niosą,że Pudzianowski robi teraz doktorat.To wstyd,że Ministerstwo Oświaty przymyka na to oko,że ludzie tak mało inteligentni w jakiś sposób piszą prace magisterskie i doktorskie.
     Szanuję Pudziana za osiągnięcia sportowe i tylko za to.Nie za to jakim jest człowiekiekm

     • Ronoaro napisał(a):

      Nie ma czegoś takiego jak licencjat z prawa, prawo jest realizowane w cyklu studiów jednolitych magisterskich. Pan Bazelak sam przyznał, że rzucił prawo po dwóch latach ponieważ kolidowało to z jego aktywnością zawodowo-sportową. Nie popełniłeś przejęzyczenia, tylko nie posiadasz dostatecznej wiedzy w tej materii.

   • bazgrak napisał(a):

    to mu kija zrob jak sie nim tak jarasz albo se nita sklep

 4. andrei napisał(a):

  A na sportową emeryturę może odejść ktoś co w sporcie coś osiągnął, a nie jakieś 2-3 miejsca na wiejskich/gminnych zawodach strong man czy 1 miejsca na wiejskich festynach.

 5. hm ciezka sprawa napisał(a):

  osobiscie lubie Hardcorowego Koksa (w przeciwienstwie do np. Pudziana)
  nie jest moze osoba idealna, ale ogolnie to wesoly gosc z dystansem do siebie
  nie chcialbym, zeby doszlo do walki Kamila z Koksem, bo lubie obojgu
  to znaczy pewnie emocje byly by nieziemskie, ale wolalbym, zeby Kamil zawalczyl z kim innym
  na poziomie sportowym bardzije kibicuje jednak Kamilowi, wiec gdyby jednak doszlo do konfrontacji z Burneika, bylbym mimo wszystko za Kamilem

  • Yeti napisał(a):

   Na festynach wiejskich to może ty występowałeś ćwoku jeden.
   Bazelak występował dwukrotnie w Mistrzostwach Europy Strongman transmitowanych na żywo przez Polsat Sport i retransmitowanych przez Polsat.Startował z tym samymi zawodnikami co Pudzian w TVN.I to kurwa były dla ciebie festyny wiejskie ty pepeluchu!!!
   Całe dossierre Bazelaka:

   Udział w eliminacjach do Pucharu w Strongman
   V miejsce w Ogólnopolskich Halowych Zawodach w Strong Man Łódź 2004
   VI miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Strong Man Łęczyca 2004
   V miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Strong Man Czerniejów 2004
   VII miejsce w Ogólnopolskich Zawodach Strong Man w Pabianicach – czerwiec 2004r – telewizja TV4
   VII m Mistrzostwa Polski – Opoczno 2004
   VI m – Mistrzostwa Polski Sieradz 2004
   VI m – Mistrzostwa Polski Radomsko 2004
   VII m – finał Mistrzostw Polski Strong Man 2004 – Bełchatów
   XI m – European Strongest Man Championship „Zmagania Tytanów” – Sieradz 2005-telewizja Polsat,Polsat 2 ,Polsat Sport
   VII m- European Strongest Man Championship „Zmagania Tytanów” – Ślesin 2005- telewizja Polsat,Polsat 2 ,Polsat Sport
   -VI m- Grand Prix Polski 2006 w Kętrzynie
   II m -Extreme Strong Man BSN 2008 w Łodzi

 6. Samson napisał(a):

  Bazelak ma kontrakt z KSW i Kawulski w życiu nie pozwoli na taką walkę

 7. Jacek napisał(a):

  Na mnie wywiad wywarł dobre wrażenie.Bazelak ma szacunek dla Koksa i Oknińskiego,jednocześnie lekko z nich ząrtuje mówiąc,że trener robił sobie reklamę czy ze Koksu musi wsiąść u niego korki z rozrywania koszulek

 8. Atrybut napisał(a):

  Gdyby doszło do takiej walki,a raczej nie dojdzie z uwagi na kontrakt kamila to mogłoby byc ciekawie

 9. drugitermowentylator napisał(a):

  Ekspert kuśwa od siedmiu boleści.

 10. kit napisał(a):

  śmieszny jest … udaje fachowca… próbuje z siebie zrobić celebryte

 11. Skw prawda napisał(a):

  zdjęcie to fotomontaz koszulka nie była nacięta

 12. radek napisał(a):

  Kamil by obskoczył tego całego Burneikę w 20 sekund

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.